Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Sëmundjet e Epilepsisë dhe pagjumësisë (Foto)

Sëmundjet e Epilepsisë dhe pagjumësisë (Foto)

Epilepsia është një sëmundje nervore që ka më shumë emra.Ka shumë metoda për letësimin e kësaj sëmundje, sidomos kurohen më kollaj të sëmurët nga mosha 0–18 veç, me metoda popullore.
Po përshkruajmë disa,por duhet patur parasysh se përmbrendshmeet, ashtu siç është me gjak, vendoset sikapuç në kokën e të sëmurit, në mënyrë të shpejtë dhe mbahet deri sa te ftohet në kokën e të sëmurit, shkruan Gazeta Infopress.
Kur i sëmuri goditet nga epilepsia, një person tjtër duhet ti tërheqë gishtat e duarve dhë të këmbës për ta lehtësuar. I bini me gishtërinj pas veshit dhe i bëni fërkim dhe masazh në qaf nga prapa që të bëhet qarkullimi normal i gjakut dhe të qetësohen nervat.
Ka edhe një metod tjtër, kur i sëmuri preket nga epilepsia, i jepet të mbajë në dorë një metal të fortë.Mundohuni ti hapni gojën dhe ti tërhiqni gjuhën jashë që të mos e kafshojë.Nësë ka dhëmbë ose proteza të vëna mundohuni që të largoni nga goja, se mundë të kafshojë gjuhën dhe të rrezikojë vetveten.
Merrni 1lugë gjethe me Mendër, zihet 1gotë ujë për 5–10 miuta, pastaj kullohet dhe pihet 2 herë nga 1 gotë gjatë ditës, duke ëmbëlsuar me mjaltë. Kjo metodë është shumë e preferuar nga epileptikët.
Merrni një laraskë, pasi ta pastroni e zieni ose e piqni dhe sigurisht ja jepn të sëmurit për ta ngrënë. Këtë duhet ta praktikoni 3 herë gjatë javës.
Merrni 150–200 kokrra karafili, hidheni në një litër ujë dhe lëreni të zihet deri sa të mbetet gjysmë litri nga ky lëngë.Ena lihete mbuluar me kapak deri sa të ftohet, pasi kullohet pihet 1 filxhan kafeje gjysmë ore para gjumit./Infopress/

@include "";