Domingo, 23/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sauna për shëndet të mirë

Sauna për shëndet të mirë

Efektet e mira detoksikante të saunës janë të njohura tashmë, sidomos në kombinim me vajrat eterik të bimëve do të keni rezultate mahnitëse.
Sauna që sot po praktikohet gjithmonë e më shumë bën të mundur eliminimin e toksinave, pastron lëkuren, relakson si dhe bën te mundur djegien e dhjamërave.
Duke qenë se temperaturat arrijnë 70-90°C edhe trupi ynë kur ndodhet në saun e ndryshon temperaturën. Ajo mund të shkoj edhe deri ne 40°C. Ne këtë moment sekretohet shume ujë në trup, frymëmarrja bëhet më e thellë dhe qarkullimi i gjakut me i shpejtë. Falë këtyre reagimeve të menjëhershme, të cilat vëjnë në punë sistemin kardiovaskular dhe atë endokrin, kjo praktik këshillohet më shumë për moshat e reja nga 20-50 vjet sesa për moshat mbi 60 vjet. Sipas disa studimeve shkencore, praktika e rregullt e saj nuk sjell probleme shëndetësore. Përkundrazi ajo shërben për te luftuar stresin, ftohjet dhe infeksionet, e ndihmon sistemin e qarkullimit te gjakut dhe tonifikon lëkurën.
Disa studime klinike tregojnë se sauna mund te përmirësoje edhe probleme te tjera:
· Kontrollon tensionin, sidomos tek ata persona qe kane kaluar infarkt (ndryshe nga c’mendohet).
· Përmirëson frymëmarrjen. Mund te sjelle edhe shume te mira tek pacientet qe vuajnë nga asma apo bronkiti akut dhe kronik.
· Përmirëson reumatizmin (artrozën, poliartritin reumatoid), dhimbjet e kyçeve dhe tensionin muskulor, ftofjet e ndryshme.
· Përmirëson disa probleme dermatologjike siç është psoriaza (sauna nuk e than lëkurën).
Preferohet qe startin ta filloni me 15 min. 2x ne dite, pastaj nga 20 min. 2-3x ne dite, e rritni çdo her kohën në temperaturë 70-90°C. Rekomandohet të pini ujë ose qaj të gjelbërt deri në 3 gota pas tretmanit të saunës.

(Visited 121 times, 1 visits today)
Top