Segunda-feira, 24/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sambucus nigra (lule shtogu)

Sambucus nigra (lule shtogu)

Lulet e shtogun sherojne gripin,dhimbjet e fytit ndihmojn djersitjen,ul temperaturen e trupit,ndihmojn ne sherimin e astmes.
Ato mblidhen ne kohen e lulezimit dhe thahen nen hije ku ka rrymim te ajrit,paketohen dhe ruhen ne vende te erret dhe gjat stines se dimrit pergatitet caj,nje luge gjelle ne 250ml uje te vale embeltohet me mjalte merret 2 x ne dite.
Perveq cajit nga lulet e shtogut munde te pergatitet edhe shurup ne kete menyre: mblidhen me kujdese 40 lule shtogu te sapo lulezuara pastrohen dhe i vendos ne nje ene ne te cilen kemi qitur 5 litra uje te paster mbulohem mire dhe lihen 24 ore,pas 24 oreve ne ene qesim 5 kg sheqer dhe 100 gr acid citrik (limuntos) pastaj duhet perzi 15 minuta.keshtu lihet edhe 24 ore tjera dhe te nesermen e perzijm edhe 15 minuta dhe e kullohet e vendoset ne shishe te xhamit dhe ruhet ne frigorifer.

(Visited 945 times, 1 visits today)
Top