Terça-feira, 24/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sali Berisha thirrje për të ndalur masakrën e puçistëve në Egjipt

Sali Berisha thirrje për të ndalur masakrën e puçistëve në Egjipt

Te dashur miq, dite te zeza per popullin mik egjiptian. Junta ushtarake e Kajros kreu dy ditet e fundit nje masaker te vertete ndaj protestueseve paqesor. Kjo masaker, ne te cilen u egzekutuan qindra, e ndofta mijera protestues, deshmon fytyren e vertete te juntes puçiste qe u instalua ne Kajro pas permbysjes se presidentit te zgjedhur me voten e lire te qytetareve egjiptian. Keto zhvillime tragjike deshmojne se bashkepunetoret e afert te Mubarakut po rikthejne me gjak dhe hekur regjimin e tyre barbar.

sali berisha

Shqiptaret, qe kane tek egjiptianet nje komb mik, ndjekin me dhimbje dhe te shokuar zhvillimet ne kete vend.

Duke denuar me ashpersine me te madhe masakrat e juntes ushtarake te Kajros ndaj popullsise civile, qeveria shqiptare ben thirrje per nje qendrim nderkombetar te koordinuar te vendosur per te ndalur doren e masakres ndaj qytetareve nga gjeneralet puçist qe po zhysin vendin ne lufte civile dhe kaos si dhe per te rivendosur dialogun midis forcave politike kryesore te vendit, ka shkruar Sali Berisha në faqen e tij në facebook./ekuilibër/

(Visited 38 times, 1 visits today)
Top