Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Salepi

Salepi

salepi
Orchis maskula,morio,purpurea (salepi)

Për shërim përdoren zhardhokët të cilët mblidhen gjatë muajit qershor- korrik, pastrohen me ujë të ngrohtë dhe thahen në diell. Përmbajnë amidon, pentozan, dekstrin, sheqer, proteina, mucilagje, kripera minerale, yndyre, celuloze,vaj esencial kumarin etj. –

Vetite:
Eshte i efekshem ne mjekimin e acarimeve te mukozes se zorreve dhe te stomakut, perdoret kunder katarreve te rrugeve te siperme te frymemarrjes, kunder kolles dhe bronkitit, forcon e rinon organizmin si dhe shton potencen seksuale. –

Perdorimi:
Kunder semundjeve te fytit merren 2-3 gr pluhur salepi dhe valohet ne nje liter uje ose qumesht.
Kunder diarese se femijeve merren 2-3 gr pluhur salepi dhe pervelohet ne 250 ml uje, ftohet kullohet dhe i jepet femijeve 3-4 filxhane ne dite para ushqimit duke e ëmbëlsuar sipas deshirës.
Zakonisht salepi përdorët në formë çaji duke përvëluar 2 gr pluhur salepi në 300 ml ujë. Mbulohet ena dhe lihet në qetësi për 15 minuta pastaj kullohet dhe konsumohet 3-4 filxhana çaji në ditë duke e ëmbëlsuar sipas dëshirës