Quarta-feira’, 26/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sa herë që pini PIJE Të GAZUARA DIETIKE, ja çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tuaj

Sa herë që pini PIJE Të GAZUARA DIETIKE, ja çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tuaj

Është e lehtë të kuptohet se përse njerëzit konsumojnë pije me gaz DIETIKE- është freskuese, shija aq e mirë dhe shije me sheqer, pa të gjitha ato kalori të bezdisshme. Kjo industri miliarda dollarëshe është konsideruar e sigurt nga autoritetet qeveritare, kështu që çfarë mund të jetë gabim në arritjen e kësaj PIJE dietike çdo herë pas here?

Ja pse: soda ka një numër efektesh negative në trupin tuaj. Aspartame, cyclamate, sacharin (një derivat i katranit), acesulfame-k ose sucralose janë të gjitha ëmbëlsuesit kimikë që gjenden në kanacet dietike që janë qindra herë më të ëmbla se sheqeri normal i tryezës dhe çfarë bëjnë ata në trupin tonë është krejtësisht kundërproduktive ndaj Arsyeja që shumica prej nesh pinë dietë sode: për të shmangur sheqer dhe për të mbajtur peshën tonë poshtë. Ka shumë arsye pse soda është po aq e keqe sa pijet e rregullta, por këtu janë vetëm 10 :

1) Trupi juaj nuk e di se është artificiale.
Kur i marrim këto ëmbëlsues artificial nuk mund të marrim të gjitha kaloritë e sheqerit të vërtetë, por trupat tanë reagojnë në të njëjtën mënyrë, sipas Shëndetit. Ata shkaktojnë insulinë, duke dërguar trupin tonë në regjimin e magazinimit yndyror, dhe mendoni se çfarë rezulton? Shtim në peshë.

2) Është e keqe për enët e gjakut.
LiveScience i kërkoi një numri mjekesh mendimin e tyre mbi soden dietike dhe ndërsa të gjithë ranë dakord se ne kemi nevojë për të reduktuar konsumin tonë te sheqerit, një mjek nga Universiteti i Kolumbisë tha se pijet dietike nuk është më mirë për ju se ajo e rregullt.

3) Nuk i njohim efektet afatgjata.
Në të njëjtin artikull LiveScience, një epidemiolog nga Universiteti i Teksasit thotë se individët ndryshojnë shumë në reagimet e tyre ndaj ëmbëlsuesve artificialë dhe se potenciali për efekte kumulative të pakthyeshme nuk mund të injorohet. Ajo e barazon injorancën tonë rreth pijeve dietike duke qenë “në mes të një eksperimenti në shkallë të gjerë” që përfshin “derdhjen e vëllimeve të mëdha të kimikateve artificiale në trupat tanë çdo ditë”.

4) Pija dietike me gaz është e lidhur me depresionin.
Hulumtimet mbi vetëm një të katërtën e milion njerëzve treguan se gjatë një periudhe prej dhjetë vjetësh, ata që pinin këto kishin 30% më shumë gjasa të diagnostikoheshin me depresion, sipas Autoritetit të Ushqyerjes. Kjo lidhje ishte më e fortë për ata që pinin pije dietike me gaz mbi normalen.

5) Ajo ka qenë e lidhur me diabetin.
Shëndeti përmend një studim ku pjesëmarrësit që pinin vetëm një pije dietike me gaz në ditë kishin një rritje të rrezikut prej 36% të sindromës metabolike dhe diabetit. Sindromi metabolik përshkruan një sërë kushtesh, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, glukozën e ngritur dhe perimetrin e belit të madh.

6) Mund të shkaktojë probleme në veshka.
Një studim i vitit 2009 mbi mbi 3.000 gra tregoi një lidhje midis sodes të dhe problemeve të veshkave, thotë Clark. Gratë që pinë dy ose më shumë sode çdo ditë kishin deri në 30% rënie në funksionin e veshkave.

7) Aspartame ka qenë e lidhur me dhimbje koke.
Studimet e hershme kanë lidhur aspartamin ndaj migrenave dhe dhimbjeve të kokës. Kjo mund të veprojë vetëm si një shkaktar për disa njerëz, por nëse vuani nga dhimbje të forta të rregullta, mund të vlejë të hiqni dorë nga pijet dietike me gaz dhe të shihni nëse ndryshon. Parandalimi shton se studimet laboratorike kanë treguar se aspartama mund të ndryshojë kimikatet e trurit, sinjalet nervore dhe sistemin e shpërblimit të trurit, duke çuar në dhimbje koke.

8) Rrit rrezikun e lindjes para kohe.
Autoriteti i të ushqyerit përmend një studim të pothuajse 60,000 grave shtatzëna në Danimarkë, në të cilën një pije dietike me gaz në ditë u shoqërua me një rritje prej 38% të rrezikut të lindjes së parakohshme. Katër dieta me dietë në ditë e rriti rrezikun me 78%.

9) Do të prish buzëqeshjen tënde.
Shëndeti përmend një studim në të cilin dhëmbët e një përdoruesi të kokainës, një përdorues i metamfetaminë dhe një pijanec me sode dietike u ekzaminuan me kalimin e kohës. Gjeje çfarë? Të gjithë kishin të njëjtin nivel të erozionit të dhëmbëve. Acid limoni në soden dietike shkatërron smaltin në dhëmbët tuaj me kalimin e kohës.

10) Do të humbni ndjenjën e shijeve.
Sipas Parandalimit, aspartama renditet 200 herë më e ëmbël se sheqeri normal i tryezës. Sucralose (AKA Splenda) është 600 herë më i ëmbël. Morali ? Shija e tyre eshte e zhytur plotësisht në ëmbëlsi dhe ushqime të tjera e humbin shijen e tyre. Studimet nga Universiteti i Kolumbias kanë treguar gjithashtu se sode diete ndryshon receptorët në trurin tuaj në mënyrë që në vend të kënaqjes së dëshirave të sheqerit, ato i zgjasin ato.
Burimi: /home.remedydaily.com
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 57 times, 1 visits today)
Top