Quinta-feira, 15/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sa gjatë duhet të flemë në drekë, që të shplodheni dhe truri juaj te përfitojë sa më shumë

Sa gjatë duhet të flemë në drekë, që të shplodheni dhe truri juaj te përfitojë sa më shumë

A jeni duke u lodhur gjatë gjithë kohës, ose duke u sëmurë vazhdimisht, mirë që është trupi juaj duke ju bërë të ditur se ju nuk flini mjaftueshem gjumë. Nuk ka rëndësi nëse ushtroni ose hani ushqime të shëndetshme, nëse nuk jeni duke fjetur mjaft, shëndeti juaj është i rrezikuar.
5 Përfitime të mahnitshme shëndetësore të dremitjeve të ditës

1. Dremitja ditën ju ndihmon të humbni peshë
Mungesa e gjumit ndikon në hormonet tuaja – hekuri dhe leptina. Këto hormone janë të njohur edhe si hormonet e urisë sepse ata janë përgjegjës për oreksin tuaj dhe kur nuk funksionojnë siç duhet, hani më shumë. Gjumi I ditës ju ndihmon të mbani këto hormone në ekuilibër.
2. Gjumi i ditës përmirëson kujtesën
Hulumtuesit kanë zbuluar se gjumi i ditës ju ndihmojnë të përmirësoni funksionin e përgjithshëm të trurit, duke ndihmuar që ajo të konvertojë lehtë kujtimet afatshkurtra në ato afatgjata duke e liruar pjesën e magazinimit të përkohshëm të trurit duke krijuar hapësirë për informata të reja.
3. Gjumi I ditës ndihmon në parandalon plakjen .
Gjumi ndihmon per rinovimin e lëkurës tuaj duke prodhuar hormone të rritjes që ripërtërijnë qelizat e vjetra. Kjo është arsyeja pse quhet “gjumi i bukurisë”.
4. Gjumi ndihmon në riparimin e qelizave
Gjatë gjumit, trupi ynë po riparon veten duke prodhuar proteina që ndihmojnë në riparimin e dëmeve të bëra në trupin tonë gjatë ditës, si toksina dhe stresi.
5. Gjumi i ditës përmirëson performancën
Gjumi I ditës nxit aktivitetin tuaj fizik dhe mendor. Rrit performancën më të mirë atletike dhe do t’ju ndihmojë të shëroheni më mirë. Studiuesit thanë se koha ideale për një sy gjumë duhet të jetë nga 20 deri në 40 minuta.
Magnezi mund t’ju ndihmojë në zbutjen e muskujve dhe qetësimin e nervave, gjë që është shumë e dobishme nëse dëshironi të blini mirë..

Burimi: /healthyfoodteam.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 156 times, 1 visits today)
Top