Sábado, 15/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sa e shëndetshëm ështe ngrënia e turshisë?Sa e shëndetshëm ështe ngrënia e turshisë?

Në një periudhë kur nuk ka shumë perime të freskëta në tregje, dimërimi është një pjesë e detyrueshme e tryezës së secilit. Kjo është një nga mënyrat më të vjetra për të ruajtur perimet, por pyetja është se sa arrin të mbajë vlerën e saj ushqyese?

Kur bëni turshi ka disa ndryshime të caktuara në shije dhe cilësinë e perimeve, sepse bakteret që janë krijuar gjatë vlimit të acidit laktik. Këto baktere ngrenë sasinë e acidit laktik në perime në kurriz të niseshtes, sheqernat dhe vitaminat, por ata gjithashtu kanë një anën e mirë – duke ndihmuar tretjen, thithjen e ushqyesve në ushqim, duke mbrojtur zorrat.

Pavarësisht nga rënie në vlerën ushqyese të perimeve nga turshia, ajo është ende një nga burimet më të rëndësishme të vitaminave dhe mineraleve gjatë dimrit.

Për shembull, 100 gram lakrës do të sigurojë 3 gram karbohidrate, 1.7 g proteina, 0.2 g yndyrë, 1.6 g celulozë, 715 miligram natrium, kalium 232.2 mg, 0.5 miligram hekur dhe 16 miligramë vitaminë C.

Ana e keqe e Turqisë është sasia e madhe e natriumit që përmban. Kripë dhe shtesa të tjera që janë shtuar në përgatitjen e saj, për këtë shkak nuk është e rekomanduar për ata që kanë probleme me zemrën, presionin e lartë të gjakut, probleme të veshkave, Ulçera në stomak ose inflamacione në sistemin e tretjes.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Top