Sexta-feira, 18/10/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sa duhet të jetë tensioni juaj i gjakut sipas moshës që keni!

Sa duhet të jetë tensioni juaj i gjakut sipas moshës që keni!

Shumë njerëz në mbarë botën vuajnë nga hipertensioni – presion të lartë të gjakut. Ekspertët mjekësorë thonë se hipertensioni është një çështje e zakonshme kardiovaskulare, e cila prek burrat dhe gratë. Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm, sepse nëse nuk e trajtoni me kohë, kjo gjendje shëndetësore mund të jetë kërcënuese për jetën. Prandaj, mbajtja e presionit tuaj të gjakut nën kontroll është jetësore, sepse ndërsa rriteni, kjo gjendje bëhet më e vështirë për t’u menaxhuar. Duhet ta dini se ky problem shëndetësor ndikon negativisht në funksionin e arterieve, veshkave dhe të gjithë trupit në përgjithësi. Pra, siç kemi përmendur më parë, nëse nuk trajtohet në kohë – kjo mund të rezultojë në dështim të zemrës ose veshkave, goditje infarkti dhe probleme të tjera fatale. Shënim: Hipertensioni zakonisht trajtohet me terapi agresive. Por, e keqja është se trajtimi i njëjtë nuk mund të zbatohet për të gjithë njerëzit. Kjo do të thotë që medikamentet e hipertensionit për 50-vjeçarët dhe 80-vjeçarët janë ndryshe për shkak të faktit që grupmoshat e ndryshme të moshave reagojnë ndryshe ndaj trajtimit.

Si diagnostikohet hipertensioni?

Mjekët shohin disa faktorë, këto përfshijnë: moshën, stilin e jetës, dietën, gjenetikën si dhe historinë e plotë të gjendjes së momentit. Është shumë e rëndësishme që mosha e viteve të njëzeta të jetë pika fillestare për tërë procesin. Rekomandohet që edhe të rinjtë të testohen për hipertensionin në kontrolle të rregullta mjekësore, të paktën një herë në çdo dy vjet, sidomos të rinjtë, presioni i gjakut i të cilëve është nën 120/80 mm Hg. Ju gjithashtu duhet të dini se presioni i gjakut ndryshon çdo minutë. E gjitha varet nga sjellja, niveli i stresit, gjumi dhe aktiviteti fizik. Për të qenë më specifik, në intervalin midis rrahjeve, zemra qëndron në pushim dhe presioni i gjakut bie.

Kjo do të thotë se kur zemra juaj rreh, rritet presioni i gjakut. Për të rriturit në moshën 20 vjeç ose më lart, presioni normal i gjakut është më i ulët se 120/80 mm Hg, pra më i ulët se 120 dhe më i ulët se 80 diastolik. Sipas statistikave të fundit, ekspertët thonë se 1/3 e të rriturve amerikanë vuajnë nga kjo gjendje. Pra, kur presioni i gjakut të pacientit rritet, krahasuar me vlerat referente, mjeku zakonisht merr më shumë lexime me kalimin e kohës. Gjithashtu rekomandohet që pacientët të kontrollojnë presionin e gjakut në shtëpi, para se të diagnostikohen me këtë gjendje. Duke pasur tension të lartë të gjakut një herë nuk do të thotë që ai person po vuan nga hipertensioni.

Por, nëse ajo mbetet më e lartë se 140/90 mm Hg, trajtimi fillestar është me rëndësi jetike. Duhet ta dini që programi i trajtimit zakonisht përfshin ndryshimet në dietë dhe jetesën, madje edhe medikamentet me recetë për pacientët me presion gjaku më të lartë se 140/90. Nëse presioni i një pacienti është 180/110 mm Hg ose më i lartë, ata duhet të qëndrojnë për disa minuta përpara se të matin përsëri tensionin e tyre të gjakut. Por, nëse asgjë nuk ndryshon, atëherë ata duhet të vizitojnë mjekun e tyre menjëherë. Edhe nëse presioni i gjakut është normal, duhet të hani shëndetshëm, të ushtroni çdo ditë dhe të pini shumë ujë. Dhe mos harroni të qëndroni larg situatave të vështira dhe njerëzve negativë.

Burimi: Healthylifetricks
©gatuajshendetshem/a.c./

 

(Visited 133 times, 1 visits today)
Top