Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Rusia-Sirisë: Dorëzoni armët kimike, shpëtoni nga sulmet

Rusia-Sirisë: Dorëzoni armët kimike, shpëtoni nga sulmet

Rusia i kërkoi Sirisë që të vendosë gjithë arsenalin e saj të armëve kimike nën kontrollin ndërkombëtar, nëse kjo do t’i ndryshonte mendjen Shteteve të Bashkuara për të mos sulmuar vendin.

kerri lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se propozimi i Rusisë ishte konkret, përfshin komunitetin ndërkombëtar që do të marrë në dorëzim të gjitha armët kimike të Sirisë, t’i vendosë në një vend të sigurtë e më pas t’i shkatërrojë.

Lavrov shtoi se i kishtë bërë këtë propozim homologut të tij sirian gjatë vizitës së këtij të fundit në Moskë dhe se ndodhej në pritje të një përgjigje të shpejtë nga ana e Damaskut zyrtar.