Sexta-feira, 9/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket;pagjakesia)

Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket;pagjakesia)

Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket)
Degjojeni cdo dite pas namazeve ditore …

ANEMIA
Dobesim i pergjithshem i organizmit, nga pakesimi i rruazave te kuqe te gjakut, pagjakesi. Ne kete rast personave u mungon gjalleria, jane te pafuqishem, te dobet, te zbehte. Kjo semundje prek çdo grup-moshe.

SIMPTOMAT:
1-Anemiket kane gjithmone zbehje te lekures
2-Kane skuqje jo normale te buzeve
3-Tek thonjte u krijohet gjithmone nje shtrat i prere
4-Lodhje, takikardi, zbehje, gjuhe e lemuar

10.KESHILLA PER ANEMIKET

1- Anemiket duhet te konsumojnë fruta me vitamine C
2- Anemiket duhet te konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile
3- Fiku, shalqiri dhe luleshtrydhja, efikase per te trajtuar aneminë
4- Anemia shkaktohet si pasoje e një ushqimi tëkeq
5- Anemiket duhet te pine 150 gram lëng karotash ne dite
6- Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri ore përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
7- Pacientet duhet të pijnë çdo dite 150 ml lëng te rrepës se kuqe, para buke
8- Këshillohet te konsumohet sa me shpesh domatja
9- Të sëmuret duhet te marrin, gjithashtu, çdo dite 10 – 15 fruta te mandarinës per një kohe prej 20
dite.
10-Hurma ne vendet arabe eshte ushqim kryesor, i cili shuan urine per shkak te përberjes se celulozës,Hurmat kane gjetur perdorim te mire kunder Anemise.

Përgatiti: inf.Qendresa Paqarizi