Terça-feira, 25/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Rubus fruticosus (manaferra)Rubus fruticosus (manaferra)

Rubus fruticosus (manaferra)

Manaferrat janë të pasura me disa substanca antioksiduese, të cilat kanë potencial mbrojtës nga kanceri, thonë studimet e fundit.

Shkencëtarët nga Ohio State University kanë vërtetuar se antocianët, një grup antioksiduesish të cilët janë pjesë përbërëse e manaferrave, inhibojnë rritjen dhe stimulojnë vdekjen e qelizave kanceroze tek minjtë e sëmurë nga karcinoma e ezofagut.
Rezultatet japin dëshmi të forta se antocianet kanë një rol të rëndësishëm në parandalimin e krijimit të karcinomës, kanë bërë të ditur studiuesit.

(Visited 38 times, 1 visits today)
Top