Quarta-feira’, 29/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

RUANI RININE DHE NXISNI METABOLIZMIN DUKE ZHYTUR FYTYREN NE UJE ME AKULL…

RUANI RININE DHE NXISNI METABOLIZMIN DUKE ZHYTUR FYTYREN NE UJE ME AKULL…

Edhe pse do te zhysni vetem koken, ju do te keni shume perfitime shendetsore.
Ju mund te digjni dhjamin fale nervit vagus, nerva te gershetuara ne koke te cilat kane kontroll mbi nervat e zemrës, traktin digjestiv dhe muskujt skeletore. Duke vendosur fytyren ne akull, aktivizoni (termogjenezen) duke ndikuar ne djegien e yndyres ne gjithe trupin tuaj.
Do te beni gjume te te mire. Termogjeneza është përdorur nga kafshët e egra për të bere gjumin dimeror.. Termoregulacioni është pjesë integrale e cikleve të thella të gjumit dhe organet tona do te ‘dremisin. Një fytyrë e futur ne uje të ftohtë mund të ndihmojnë trupin tuaj per ta përgatitur për një pushim të thellë dhe netë të shëndosha.
Gjithashtu do te ndikoje edhe ne uljen e inflamacioneve te fytyres, largohen bakteret nga lekura, trajton lekurat e skuqura, te thata, mbyll poret duke eleminuar mundesine e futjes se baktereve dhe mbeturinave brenda lekures tone dhe nxit qarkullimin e gjakut.
Aplikimi:
Lini nje shishe me uje 30 minuta ne frigorifer pastaj nxirreni, hidheni ne nje tas dhe shtoni kuba akulli. Zhysni fytyren dhe mbajeni 5 sekonda. Kete perseriteni 5 here. Pra gjithsej 25 sekonda brenda dites.

(Visited 850 times, 1 visits today)
Top