Terça-feira, 9/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ruani fëmijët nga kjo sëmundje e rrezikshme ajo prek duart, këmbët dhe gojën… Ja si ta mbroni fëmijën tuaj

Ruani fëmijët nga kjo sëmundje e rrezikshme ajo prek duart, këmbët dhe gojën… Ja si ta mbroni fëmijën tuaj

Me shpërthimet e fundit semundjeve të Dores, Këmbëve dhe Sëmundjeve të Gojës në Amerike, këtu është gjithçka që ju duhet të dini rreth këtij virusi brutal. Informacion në lidhje me këtë sëmundje me burim nga Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve.

Çfarë duhet të dini
Sëmundja e Duarve, Këmbëve dhe Barkut, e njohur zakonisht si HFMD, është një virus më i zakonshëm në zonat e lagështa, por shpërthimet mund të shkaktohen kudo, veçanërisht kur moti po ndryshon. HFMD zakonisht prek fëmijët nën moshën pesë vjeçare, por shpërthimet e fundit në Florida dhe New Jersey paraqesin rastet e infektimit të virusit të shkollës së mesme dhe madje edhe të studentëve të moshes se kolegjit.

HFMD është një sëmundje virale, që do të thotë se nuk ka antibiotikë dhe jo shumë që doktorët mund të bëjnë dicka kur të paraqitet. Gjëja më e mirë për të bërë është të ndërmerr masa parandaluese në mënyrë që fëmija juaj të mos marrë HFMD. Nëse ata e kontraktojnë virusin, gjithcka qe ju mund të bëni është të prisni dhe sigurohuni që fëmija juaj të mbetet i hidratuar. HFMD zakonisht zgjat një ose dy javë për t’u larguar.

Çfarë duhet të kërkoni
HFMD fillimisht paraqet një të ftohtë të zakonshëm. Një dhimbje të fytit, një ethe të leh por simptoma të rënda të përparuar shpejt. Pika te kuqe te dhimbshme rreth gojës dhe një skuqje e zbehtë në pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve shfaqen së shpejti. Ky skuqje mund të përhapet edhe në bërryla, gjunjë, mollaqe dhe zona gjenitale.

Si përhapet
HFMD është përhapur përmes pështymës, mukozës, pageve dhe feces. Kollitja, teshtitja, dhimbja dhe kontaktet e ngushta mund ta përhapin këtë virus. Te perqafosh një individ të infektuar.

Çfarë duhet të bëjnë prindërit
Sidomos me vitin e ri shkollor, tani është koha të jeni veçanërisht e shqetësuar për shëndetin e fëmijës suaj. Bëni fëmijët tuaj të lajnë duart shpesh gjatë gjithë ditës. Nëse fëmija juaj duket se ka një të ftohtë, mbajini ata në shtëpi deri sa të jeni të sigurt se nuk do të infektojnë të tjerët. Nëse fëmija juaj është i pranishëm me HFMD, bisedoni me mjekun tuaj dhe mbani fëmijën tuaj hidratuar; pirja dhe të ngrënit mund të jenë të vështira për shkak të plagëve të gojës.

Gjëja më e mirë që mund të bëni për fëmijën tuaj është të jeni të vetëdijshëm për rrezikun për infeksion dhe të merrni masat e nevojshme tani.Burimi: familyshare
©gatuajshendetshem/e.v./

(Visited 217 times, 1 visits today)
Top