Sexta-feira, 31/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Rradhiqe – Brese

Rradhiqe – Brese

brese
Emri shkencor: Cichorium intybus – L. Familja: Asteraceae/Compositae

Dobitë kuruese

Hapes oreksi, zbrazes i verdhezes, aktivizues per nxjerrien e verdhezes, pastrues i gjakut, nxites i urines, te jep bark, ndihmues i tretjes, gjallerues.

Perdoret per anemine, anoreksine, dobesine e pergjithshme, kapsllekun, semundjet e melçise, verdhezen, hepatitin, diabetin, lekuren, estetiken.

Pjeset qe perdoren: Gjethet -nga qershori ne shtator, deri para lulezimit- dhe rrenjet -ne vjeshte.

Perdorimi: I brendshem, ne farmaceutike dhe veterinari.

Mënyra e përgatitjes se cajit: Merret një lugë e vogël nga gjethet e thara te bluara dhe shtohet në një gotë ujë të vluar, mbulohet dhe lihet për 10-15 minuta, pastaj filtrohet dhe pihet para ngrënies, dy herë në ditë. Mund të ëmbëltohet me pak mjalt blete.