Sábado, 22/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ribes grossularia (rrushku) eliksir i shëndetit dhe jetëgjatësisë

Ribes grossularia (rrushku) eliksir i shëndetit dhe jetëgjatësisë

Vetitë sheruese te rrushkut

Ribes grossularia (rrushku)është një burim i pasur i vitaminave A dhe C , mangan , kalium dhe fibra dietetike . Në sasi të vogla përmban acid pantothenic , folate , thiamine , pyridoxine , bakër , kalcium , fosfor dhe magnezium .
100 gram kokra përmban vetëm 44 kalori dhe 25 për qind të shumës ditore te fibër dietik , që e bën atë një ushqim ideal për humbje peshe .
Rrushku është e pasur me kalium , një mineral që promovon funksionimin e duhur të zemrës , mbron kundër presionit të lartë të gjakut dhe ndihmon në funksionin normal të sistemit nervor dhe muskulare .
Këto fruta përmbajnë bioflavonoids dhe kanë veti të forta antioxidant . Mbrojnë kundër kancerit dhe plakjes së parakohshme , ndihmojë ne inflamacion dhe sëmundjeve nervore .
Falë përberjes së saj antibacterial mund të përdoret si një forcues ushqyes kundër pimples dhe blemishes në fytyrën tuaj .
Nëse ju keni një problem me flokët e hollë dhe e pajetë,rrushku me siguri mund të ndihmojë . rrushk të terur i lagni në ujë . Lëngu rezultuar të përdorur rregullisht për të larë flokët tuaj . Ky mjet i jep volum flokëve dhe ndihmon me sëmundjet e kokës .
Besohet se rrushku parandalon humbjen e flokëve . Për këtë qëllim , ju mund të bëni një qull nga rrushk si pastë, që do të aplikohen për lyerjen kokës disa herë në javë .

Konzumimi i rrushkut me mjaltë mund të përmirësojë shikimi dhe ndihmon me cataracts . Një nga përbërësit që të meriton të përmendetë sasiaa e vitaminës A dhe phytochemicals nga lëngu i rrushkut përmison gjendjen shendetësore në sy .
Komponentët organike në rrushk kanë efekt pozitiv në zemër – uljen e kolesterolit , përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe forcimin e muskujve të zemrës .
Konsumi ditor i rrushkut mbron kundër stresit , në mënyrë efektive pastron trupin , është e përsosur për forcimin dhe rritjen e imunitetit .
Rrënjet rrushkut janë recept i vjeter i mjeksisë popullore. Rrit sekretimin e urinës dhe përdoret në të gjitha semundjeve ujore . eshtë i mirë për trajtimin e rrufë e stomakut dhe zorrët , dhe tek temperatura e lartë .

Vetitë sheruese të rrushkut

forcon sistemin imunitar
përmirëson funksionimin e stomakut , veshkave dhe mëlçisë
heq rërë në fshikëz
përmirëson kujtesën dhe përqendrim
ndihmon me lëkurën e problemeve
ndalon rënien e flokëve
heq metalet rënda nga trupi
rejuvenates dhe i jep vitalitet
përmirëson vizion
mbron nga kanceri
antioxidant natyrore
mbron enët e zemrës dhe të gjakut

Kini kujdes të mos hani frutatë papjekur papjekur, sepse ajo mund të çojë në problemet e stomakut .

Mbjellja e fidaneve te rrushkut

Rrushku është shkurrë me madhësi të mesme , e cila i jep frytet e saj të plotë mbi 5-8 . vite
Është rezistent ndaj temperaturave të ulëta.Spërkatje nuk është e nevojshme .

Rrushku në gatim

Frutat e rrushkut shpesh përdoren në përgatitjen e desertit si torta dhe pite. .
Ju mund të thahet dhe të bëjë atë çaj ose lëng , jam apo shurup .
Lëng i qartë i tretë
1 kg fruta të pjekura i lani dhe me mikser shtrydhni laëngun . Lëngun e fituar e mbushni në shishe të errët dhe e mbyllni.
Nëse deshironi që lëngu çëndroj më gjtë , shtoni 1-2 karafil dhe lëngun e një limoni , ju mund të shtoni mjaltë . Pini 1-3 dl lëng në ditë .

(Visited 309 times, 2 visits today)
Top