Sábado, 1/10/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Rezultatet e plota – BDI në rrethin e parë fiton në 8 komuna

Rezultatet e plota – BDI në rrethin e parë fiton në 8 komuna

bdiSipas të dhënave të KSHZ-së, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka fituar që në rrethin e parë në 8 komuna, transmeton “Zhurnal”.
Komuna të fituara:
Likovë – Sadulla Duraku
Çair – Izet Mexhiti
Saraj – Bekim Murati
Zhelinë – Fatmir Izairi
Bogovinë – Hazbi Idrizi
Kërçovë – Fatmir Dehari
Pllasnicë – Ismail Jahoski
Dibër – Ruzhdi Lata

Ndërkaq, në rrethin e dytë që do të mbahet pas dy javëve do të marrë pjesë edhe në 8 komuna të tjera ku kryesishtë avansojnë:

Vota Përqindja
Haraçinë
BDI – Brahim Ajvaz 1.067 44,53%
Bastri Bajrami (i pavarur) 994 41,49%
Studeniçan
BDI – Fati Iseni 3.567 44,14%
PDSh – Azem Sadiku 2.971 36,76%
Tearcë
BDI – Isen Asani 4.387 42,51%
PDSH – Ruhan Ilazi 4.399 42,63%
Bërvenicë
BDI – Enver Pajaziti 2.394 29,53%
VMRO DPMNE – Stojan Todorovski 2.899 35,75%

Tetovë
BDI – Teuta Arifi 18.429 39,98%
PDSH – Sadi Bexheti 15.116 32,80%
Vrapçishtë
BDI – Bajram Kadrija 4.236 36,75%
PDSH – Isen Sabani 3.844 33,35%
Dollnen:
BDI – Abdula Bajramoski 1.931 26,51%
VMRO DPMNE – Bose Miloseski 2.188 30,04%

RDK kryeson vetëm në Gostivar dhe në balotazh do të garojë kundër kandidatit të BDI-së.

Gostivar:
RDK – Rufi Osmani 14.278 37,08%
BDI – Nevzat Bejta 13.57 35,26%

Kurse Partia Demokratike Shqiptare avancon vetëm që qytetin e Strugës ku në balotazh do të garojë kundër kandidatit maqedonas të përkrahur nga LSDM dhe VMRO DPMNE.
Kandidati shqiptar Zijadin Zela do të përkrahet edhe nga BDI.
Strugë:
PDSH – Ziadin Sela 11.414 32,37%
VMRO DPMNE – Vladimir Kocoski 14.497 41,11%./albeu/

(Visited 39 times, 1 visits today)
Tags: