Quinta-feira, 22/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Recetë e vjetër kineze që ndihmon me kolesterolin

Recetë e vjetër kineze që ndihmon me kolesterolin

Kinezët kanë përdorur recetën që do të gjeni më poshtë tash e shumë vjet, madje konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinë.

Kjo recetë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin e zemrës.

Madje është shumë e thjeshtë për tu përgatitur në shtëpi dhe është krejtësisht natyrale, pa asnjë efekt anësor në organizëm.

Përbërësit:

1 litër ujë i filtruar

3 limonë organikë të madhësisë së mesme

36 thelpinj hudhre

Përgatitja:

Qërojeni hudhrën dhe prejeni në copë të mëdha. Më pas pastroni limonët dhe vendosni ata të qëndrojnë në ujë me pak sodë bikarbone ose e njohur si sodë e bukës në ujë.

Lërini të qëndrojnë për një orë, pas largoni nga uji limonët dhe preni në copë.

Në të njëjtën kohë nxejeni sasinë e ujit dhe më pas shtoni copat e prera paraprakisht të limonit dhe hudhrës në ujin e nxehtë.

Vendosni më pas sërish në nxehtësi dhe lërini të zihen në temperaturë të ulët por mos e lëni të valojë uji.

Pas zierjes për 15 minuta, largojeni nga shportei. Pas pak minutave, vendoseni këtë lëng në friogrifer dhe lëreni të qëndrojë gjatë gjithë natës.

(Visited 29 times, 1 visits today)
Top