Quinta-feira, 27/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

REÇETA PËR TRETJEN E MIRË TË USHQIMIT

REÇETA PËR TRETJEN E MIRË TË USHQIMIT

REÇETA PËR TRETJEN E MIRË TË USHQIMIT

Tretja apo procesi biokimiko – mekanik fillon në gojë, nga goja vazhdon në stomak e në zorrë. Këtu merr pjesë edhe mëlçia, që prodhon kripërat e tëmthit aq të nevojshme për shkrirjen e dhjamit. Pankreasi ka një funksion jashtëtahitës (ekzokrin) apo tretës dhe një funksion brendatahitës apo hormonal. D.m.th. pankreasi i çliron enzimat e nevojshme për të sulmuar proteinat. Me një fjalë, tretja është një makineri komplekse. Çdo ushqim duhet të konsumohet në një dozë të caktuar. Pra, është e rëndësishme jo vetëm se çfarë hamë por si dhe kur duhet të hamë. Ja disa reçeta për tretjen e mirë te ushqimit qe ju të ndjeheni sa më rehat.

-1. Merren 3-4 mollë pastrohen mirë, por nuk qërohen. Ndahen në rriska dhe piqen në pak vaj ( në furrë) derisa marrin ngjyrë të gështenjës. Vendosen në vend të terur. Kur përdoren qiten disa rriska në enë, lagen me ujë të vakët dhe përzihen 5 minuta. Embëlsohen me mjatë. Sipas deshires pak kanelle. Doza: 2-3 filxhana në ditë.

-2. Merrini 2 gota rrush të terur, 2 gota kumbulla të terura, 2 l ujë të ftohtë, 1 gotë lëng rrushi, 2 limona të qëruar (rriska) dhe pak mjaltë.

Rrushi dhe kumbullat e terura qiten në ujë dhe lihen gjatë natës.
Pastaj përzihen mirë gjatë zierjes. Në masën e zier qitet lëngu I rrushit dhe I limonit. Embëlsohet pak me mjaltë dhe pihet sipas nevojës.

(Visited 83 times, 1 visits today)
Top