Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Receta me gjethe ulliri që shëron disa sëmundje

Receta me gjethe ulliri që shëron disa sëmundje

Drunjtë e ullirit, së bashku me ullinjtë dhe gjethet, janë përdorur si ushqim dhe ilaç që nga kohërat e lashta.

Gjethet e ullirit mund të përdoren për trajtimin e pneumonisë, tuberkulozit, gonorreas, hepatitit B, gripërave, herpesit, meningjitit dhe shumë sëmundje të tjera, krejt kjo për shkak të përbërësit akti13që ka e që njihet si oleuropein.

Për më tepër, gjethet e ullirit janë të dobishme për trajtimin e infeksioneve dhe telasheve me bakteriet për shkak të efekteve të fuqishme antiparazitare, antifungale dhe antibakteriale që kanë, transmeton Klan Kosova.

Receta e vjetër me gjethet e ullirit është një çaj!

Çaji i bërë nga gjethet e ullirit është jashtëzakonisht i dobishëm për trajtimin e sëmundjes së tuberkulozit, gonorresë, pneumoninë, meningjititi, gripit, sindromin e lodhjes kronike, hepatitit B, aterosklerozës, ulçerës së stomakut, difterisë, infeksioneve të traktit urinar dhe një varg sëmundjesh të tjera.

Gjithashtu, çaji i gjetheve të ullirit do të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe do të rrisë energjinë tuaj, transmeton Klan Kosova.

Receta antike me gjethet e ullirit

Përbërësit:

15-20 gjethe të ullinjve të thara

2-3 dl ujë të vluar

Si ta përgatisni?

Mblidhini gjethet në pranverë dhe lërini të thahen natyralisht. Më pas vendosini gjethet e thara në një kavanoz qelqi dhe mbani ato në një vend të ftohtë dhe të errët.

Merrni 15-20 gjethe dhe vendosini ato në ujin e zier paraprakisht. Lërini ashtu për 10 minuta, largoni më pas gjethet dhe lëreni ujin të ftohet për 15 minuta.

Nëse dëshironi, mund t’i shtoni mjaltë ose limon.

Ky çaj do të përmirëosjë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rekomandohet që ta konsumoni për disa javë me radhë në mënyrë që të merrni më të mirat nga ai.