Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Qumeshti i bletes

Qumeshti i bletes

 

Qumeshti i bletes eshte tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai eshte mjaft pozitiv per shendetin dhe shume i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, perdoret edhe per maska bukurie. Qumeshti i bletes qe prodhohet nga gjendrat e bleteve punetore, sherben per te ushqyer larvat gjate tre diteve te para dhe per te ushqyer mbretereshen. Ky ushqim e mban mbretereshen ne jete per 8 vjet, shume interesant ky fakt duke ditur qe nje blete e zakonshme, e cila ka lindur nga e njejta veze me mbretereshen jeton vetem 21 dite. Qumeshti i bletes ka ngjyre te bardhe ne te verdhe, eshte si krem, ka shije te tharte dhe me pak arome.

Permbajtja

Qumeshti i bletes permban te gjithe aminoacidet esenciale per njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre. Sheqer: fruktoze dhe glukoze. Yndyrna 80-90 per qind, por ato jane neutrale dhe nuk i bejne dem organizmit. Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu dhe Mn. Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitamine H. Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron.

Semundjet ne te cilat duhet te perdoret
Hipertiroidisem
Diabet
Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride te larta)
Semundje te zemres dhe eneve te gjakut
Semundje kronike te mushkerive
Semundje te gojes, probleme me mishrat e dhembeve, probleme te fytit
Semundje te veshkave
Artrite reumatoide
Probleme seksuale, probleme me riprodhimin, ndihmon ne periudhat e premenopauzes
Kancer

(Visited 123 times, 1 visits today)
Tags:
Top