Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Qepa – Kundër rënies së flokëve

Qepa – Kundër rënies së flokëve

onion_804987Studimet kanë zbuluar që qepa bën mirë kundër rënies së flokëve.

Përveç kësaj ndihmon edhe për të zgjidhur problemet me zbokthin dhe infeksionet e lëkurës së kokës.

Një studim i publikuar në Revistën e Dermatologjisë disa vjet më parë, kishte gjetur që pacientë sëmundjes alopecia areata kishin përdorur lëngun e qepës për skalpin dy herë në ditë për dy muaj dhe kishin një rritje domethënëse të flokëve sesa ata që përdornin ujin e rubinetit.

Rezultati ishte më i mirë te meshkujt sesa femrat.

Receta më poshtë u jep flokëve edhe shkëlqim falë mjaltit që shtohet, shkruan revistaclass.

Mjalti është plot me antioksidant dhe mban lagështi.

Përgatitja:

? 1 kokërr qepë, grijeni në mikser dhe pastaj hidheni në një kullesë e shtypeni me lugë që të nxjerrë lëngun
? 2 lugë gjelle mjaltë
? Hidhni pak pika vaj aromatik si vaj livande.
? Përziejini mirë dhe aplikojeni në flokë