Terça-feira, 21/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Që nga dita e mërkurë, 21 maj, lejohet shamija ne shkolla

Që nga dita e mërkurë, 21 maj, lejohet shamija ne shkolla

pd

Që nga dita e mërkurë, 21 maj, të gjitha vajzat që mbajnë mbulesën (shami), do t’u lejohet të ndjekin mësimin në shkolla.

Të premten më 16 maj, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka shfuqizuar Udhëzimin Administrativ Nr.6/2010, të cilin e kishte hartuar dhe nënshkruar ish-ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, i cili i ndalonte vajzat të bartin shaminë në shkolla që shkonin për të ndjekur mësimin.

Ky udhëzim është shfuqizuar nga ministri Buja, me urdhër të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, pasi që këtë e kishte kush për koalicion parazgjedhor të vënë nga Ferid Agani shkruan Zeri.

(Visited 78 times, 1 visits today)
Top