Domingo, 25/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pyetje – Pergjigje  (Khalid Hibshi mjekues sipas mesimeve profetike)

Pyetje – Pergjigje  (Khalid Hibshi mjekues sipas mesimeve profetike)

Pyetje – Pergjigje
(Khalid Hibshi mjekues sipas mesimeve profetike)

p.sh. kishte femijen te paralizuar; kishte rene ne toke papritur dhe ashtu kishte mbetur; me pare ishte I levizshem;
shkaku ishte se e lavderonte femijen pa thene mashallah, duke menduar se prindi nuk e merr mesysh femijen; dijetari
I tha te merrte abdes dhe t’ia hidhte femijes, dhe keshtu femija u sherua;
– rast me magji: lexo gjate dites suren Bekare, fryi ujit pasi kendon Kuran dhe pi shume uje, fryi vajit pasi
kendon Kuran dhe lyhu me te;


– gruan e rreh shume burri, edhe pse duhen: mund te jete magji ose mesysh, te lahet me ujin e abdesit dhe te lexoje
Kuran per magjine;
– femije i vogel me probleme dhe epilepsi: te lyhen te dy nena dhe femija me vaj ulliri te lexuar me Kuran, t’u
kendohet Kuran te dyve, nenes dhe femijes;
– femije me probleme: te pije uje me nje luge mjalte dy here ne dite, te lyhet me vaj ullliri te kenduar; vaji I
ullirit I kenduar eshte me I mire se kurimi me rreze per semundjet, per xhinet eshte si goditje me kamxhik dhe
shpate;


– femije me probleme, temperature e larte, etj: nese eshte demtuar nga temperatura e larte, atehere s’ke c’I ben;
nese nuk eshte nga temperatura, I lexohet Kuran;
– kur mesyshi eshte i vjeter: te falesh dhe te lexosh shume Kuran;
– kur fle paradite e mbyt dikush ne enderr: te mos fleshe pa bere dhikrin e mengjesit dhe te darkes; ta permendesh
Allahun kur zgjohesh gjate nates, me cfaredo lutje;
te lyhet me vaj te kenduar, t’i lutet Allahut: o Allah ma largo ate qe me ndodh ne oren nente;
– e semure me diabet dhe leucemi; i iku shikimi pasi u takua me dike ne rruge: mund te jete edhe rastesi qe ka
ndodhur ne ate cast; pervec rastit kur personi me te cilin eshte takuar njihet se merr mesysh; t’i lexohet Kuran;
– kur sheh endrra te keqija: te mos frikesohesh; te besh istiadhen dhe te peshtysh tre here ne te majte, qofte dhe
kur zgjohesh ne mengjes dhe te kujtohet endrra;
– sheh te vdekur tek tavolina: qe te thuash se je me sy, duhet qe te bashkohen disa shenja; per kete rast, te beje
rukje, lexim Kurani;

(Visited 302 times, 1 visits today)