Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Punica granatum (Shega)

Punica granatum (Shega)

 

Shega kundër kancerit të prostatës

Duke zbuluar në lëngun e shegës përbërësit që ndalojnë përhapjen e kancerit, shkencëtarët po formulojnë terapi të reja në rrugën e parandalimit të tij.

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë bënë të ditur se përbërësit që gjenden në lëngun e shegës dobësojnë qelizat kancerogjene. Ky studim mendohet të jetë një shpresë në parandalimin e metastazës (shperndarjes) së kancerit.

Duke përdorur lëngun e shegës mbi qelizat kancerogjene të prostatës, shkencëtarët zbuluan se disa përbërës aktiv të lëngut të shegës kanë veçorinë e ngjizjes së qelizave në qelizat kancerogjene metastazë të prostatës dhe largimit të tyre në trajtë molekule.

Shkencëtarët deklaruan se mund të ndryshojnë përbërësit ndalues të kancerit në lëngun e shegës, të zhvillojnë funksionet e tyre dhe t’i përdorin aktivisht në parandalimin e përhapjes së kancerit të prostatës. Studimi konsiderohet si më prioritari në rrugën e prodhimit të ilaçeve më efektive kundër kancerit.
Parandalimi dhe mjekimi i sëmundjeve kardiovaskulare në të ardhmen nuk do të kërkohet në kabinetet e mjeksisë por në kuzhinën tuaj.

Një studim i ri i botuar në revistën Atherosclerosis konfirmon se ekstraktet e shegës si frut mund të parandalojnë dhe/ose të ndryshojnë patologjinë primare lidhur me vdekshmërinë kardiake: trashje progresive e arterieve koronare të shkaktuara nga akumulimi i materieve yndyrore – e njohur si aterosklerozë.

Hulumtimet janë bërë në minjë të sensibilizuar gjenetikisht ndaj bllokimit të artereve ashtu që ju janë dhënë ekstrakte të shegës në ujë për 2 jave, duke filluar nga java e tretë pas lindjes së tyre.

Si t’i pastroni enët e gjakut duke përdorë vetëm një frut? Shega

Përkundër faktit se trajtimi me shega në fakt kishte rritur nivelin e koleterolit të mirë është vërejtur zvogëlimi i pllakave aterosklerotike në aortic sinus dhe kishte zvogëluar përqindjen e bllokimit të arterieve koronare me pllaka aterosklerotike.
. Shega ka një sërë vetish lidhur me aksionin që luan në zemër dhe në arterie, falë pranisë së flavonoideve.

Është ideale për të garantuar elasticitetin e venave të gjakut si dhe për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.

Për një aksion pastrues të gjakut dhe për funksionimin e aparatit kardiovaskular, këshillohet që të konsumohet rregullisht lëngu i shegës.

Gjysmë gote lëng shege i pirë çdo mëngjes për dy muaj me radhë, garanton shëndet të mirë për zemrën dhe qarkullim të rregullt të gjakut në çdo ndërrim stine

Hulumtuesit gjithashtu kanë zbuluar se trajtimi me ekstraktet e shegës është i dobishëm edhe për:

të zvogëluar nivelin e stressit oksidativ;
të zvogëluar mbledhjen e yndyrnave në muskulin e zemrës;
të zvogëluar nivelin e proteinës kemotaktike (protein-1) – që ka të bëj me proceset inflamatore të arterieve;
të zvogëluar EKG anomalitë;
të zvogëluar zgjerimet kardiake.