Quarta-feira’, 18/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse nuk duhet te pini Soda?

Pse nuk duhet te pini Soda?

Pse nuk duhet te pini Soda? Cfare kane ato ne perberjen e tyre?
Acid fosforik – dobeson kockat dhe rrenjet e dhembeve. Embelsues artificiale – ju shton urine.
Ngjyrues – te bera nga ngjyra e karamelit, kancerogjen(e njejta shtohet edhe ne kozmetike).
Formaldehide – kancerogjen, nuk shtohet si i tille ne Soda, por kur merret aspartami nga trupi jone, ai zberthehet ne 2 aminoacide dhe metanol = acid formik + formaldehide.
Shurup sheqeri – forme e koncentruar e sheqerit, rrit yndyren ne trup, kolesterolin dhe trigliceridet, ju ben te ndiheni te uritur. Benzoate potasiumi(kaliumi)- prezervative nga benzeni, kancerogjen. Ngjyra te ushqimeve – demton funksionin e trurit, ndikon ne hiperaktivitet, fokusim te veshtiresuar dhe mungese e kontrollit te impluseve.

(Visited 723 times, 1 visits today)