Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse mua ?

Pse mua ?

Nje mesazh i bukur nga Arthur Ashe , tenisti legjendar i Wimbledon , i cili ishte duke vdekur nga AIDS , me te cilin u infektua nga nje transfuzion gjaku gjate nje nderhyrje ne zemer me 1983 !
Gjate semundjes se tij , ai merrte shume letra nga fansat , ne njeren prej tyre shkruhej ;
– Pse Zoti te zgjodhi ty per kete semundje te tmerrshme ?
Dhe Arthur iu pergjigj ;
-50 milion femije filluan te mesonin te luanin tenis
-5 milione prej tyre mesuan te luajne tenis
-500 mije prej tyre u bene lojtare profesioniste
-50 mije moren pjese ne kampionate
-5 mije ne Grand Slam
-50 ne Wimbledon
-4 ne gjysme finale
-2 ne finale
e ndersa mbaja ne duar kupen , nuk e pyeta Zotin , “pse mua? ”
Keshtu qe , tani qe ndihem keq , a mund ta pyes ; “pse mua?”
A e di ?
Lumturia na ben te bute e te embel
Pengesat na bejne me te forte
Dhimbja na ben me njerezor
Deshtimet na bejne modest
Suksesi …suksesi na ben te shkelqejme
por vetem besimi na ben te ecim perpara e te mos dorezohemi !
Ndonjehere jemi te pakenaqur me jeten tone , ndersa shume njerez ne bote , enderrojne te kene nje jete si jona .
Nje femije ne nje ferme , sheh nje aeroplan duke fluturuar dhe enderron qe kur te rritet te behet pilot , ndersa piloti kur sheh fermen dhe shtepine e vogel, enderron qe nje dite te kthehet ne shtepine e tij…
Kjo eshte jeta !
Shijoje tenden …
hah…nese pasuria do te ishte celesi i lumturise atehere te pasurit duhet te vallezonin te lumtur neper rruge ! Por nese e ke vene re , vetem femijet e varfer e bejne kete .
Nese pushteti do te jepte siguri , atehere njerezve te famshem dhe politikaneve nuk do tu duhej te dilnin te shoqeruar nga roja sigurie .
Por ata qe jetojne thjesht , flene qete …
Nese bukuria dhe fama do te sillnin marredhenie te shkelqyera e lidhje te forta e te konsoliduara , atehere yjet e skenes , artistet , aktoret , modelet , etj…do te kishin martesat me te persosura …
lista eshte e gjate…por po te them vec kaq ;

Jeto thjesht , je i lumtur ! Ec ne jete me modesti dhe dashuro me sinqeritet e zemer te paster !

Marrë nga Skifter Picari

 

 

 

(Visited 286 times, 1 visits today)