Quarta-feira’, 21/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse ju duhet gjithmonë të bëni dush përpara se të shkoni në shtrat!

Pse ju duhet gjithmonë të bëni dush përpara se të shkoni në shtrat!

Dr. Dianna Augelli i Qendrës për Mjekësinë e Gjumit në Qendrën Mjekësore New York ka aplikuar studime që mbështesin banjot e para-gjumit dhe zakonet e dushit.

“Gjithmonë bëni një dush para gjumit. Do të ndihmojë trupin tuaj të qetësohet dhe të relaksohet”- është shprehur ajo.

Menjëherë pas dushit, do të ngrohesh dhe do të ndihesh më vigjilent dhe aktiv dhe ndoshta më krijues.

Me kalimin e kohës, fillon proçesi i ftohjes. Organizmi juaj do të ndihet më shumë “i ndezur” për pushim, në vend që të ndihet akoma i ngrohtë dhe antik.

Pra në thelb, një dush para gjumit i bën mirë biologjikisht organizmit tuaj. Filloni ta aplikoni atë të paktën tre herë në javë!/Shije.al

(Visited 50 times, 1 visits today)
Top