Quinta-feira, 20/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse duhet të pini ujë me limon, të paktën dy jave?

Pse duhet të pini ujë me limon, të paktën dy jave?

Uji me limon tingëllon si një ide e mrekullueshme, por ndonjëherë kjo mund të jetë një sfidë e vështirë.

Sidoqoftë, është mirë të sfidosh veten:

Merrni një vështrim të mirë në përfitimet e ujit limoni. Jepni vetes një premtim se të paktën 14 ditë, ju do të pini ujë limoni.

Pse është kaq e dobishme për të pirë ujë limoni?

Limonat janë një burim i madh i vitaminës C, i cili është thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e trupit. Një limon përmban rreth 30-40 mg vitaminë C.

Përveç kësaj, kjo vitaminë gjithashtu ka përfitime të tjera shëndetësore të tilla si mbrojtja nga problemet prenatale në problemet kardiovaskulare, problemet e syve, lëkurën, imunitetin …

Ajo funksionon si një antioksidant dhe mbron qelizat kundër dëmtimit.

Përfitimet shëndetësore nga uji i limonit:

1. Uji i limonit është i mirë si freskuese dhe pastrimin e trupit

Përbërësi kryesor i limonave është citrati, i cili vepron si një frenues i toksinave që grumbullohen në trup si kristale. Acidi i limonit rrit aftësinë e trupit për të hequr qafe këto substanca të dëmshme.
Rrit funksionin e enzimeve dhe stimulon mëlçinë.

2. Uji i limonit përmirëson tretjen

Flavonoidët e Citrus ndihmojnë për të filluar tretjen e ushqimit më shpejt në trupin tuaj. Ata funksionojnë si një tonik që ndihmon acidin klorhidrik në trup që të tretet më shpejt ushqim.

3. Uji i limonit rrit alkalinitetin

Alkaizimi është një proces neutralizimi i aciditetit të trupit. Trupi në vetvete pasi mbledh dhe ruan toksina me kalimin e kohës, kështu që bëhet i thartë kështu mund të keni acide të stomakut, probleme me stomakun, acidozën …

Uji i limonit ndihmon trupin të mos mbajë acide.

4. Hollimi, zvogëlimi i imunitetit

Për fillestarët, çdo organizëm mund të reagojë ndryshe ndaj ujit të limonit, por në thelb zëvendëson pije që janë plot me sheqer dhe kështu bëhet më e dobët.

E rëndësishme:

Si fillim, nëse jeni mësuar me pije të ëmbla, atëherë do të doni të shtoni sheqer në ujë limoni, por kjo duhet të shmanget me çdo kusht.

Përkthim:shendeti.info

(Visited 277 times, 1 visits today)
Top