Sábado, 13/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse duhet të konsumoni brokoli?

Pse duhet të konsumoni brokoli?

brokoli

Brokoli, është një produkt me veti të ndryshme ushqimore. Vështirë se mund të gjesh ndonjë ushqim tjetër me kaq shumë përbërës natyralë që ndihmojnë shëndetin ashtu si brokoli.

Një filxhan me brokoli të ziera ofron 200 për qind të vitaminës C të rekomanduar (prapë më shumë se portokalli), gati ka po aq vitaminë K, dhe rreth përgjysmë të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës A, së bashku me folate, fiber, sulfur, hekur, vitamina B dhe një mori materiesh tjera ushqyese.

Brokoli përmban gati dy herë më shumë sasi të proteinave sesa bifteku, e shumë më shumë fitonutrient mbrojtës. Po kërkoni ushqimet më të shëndetshme, ja ku e keni brokolin!

(Visited 293 times, 1 visits today)