Sexta-feira, 27/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse duhet te bejme ‘oil pulling’ apo ndryshe ‘te rrotullojme vajin neper goje’?

Pse duhet te bejme ‘oil pulling’ apo ndryshe ‘te rrotullojme vajin neper goje’?

Pse duhet te bejme ‘oil pulling’ apo ndryshe ‘te rrotullojme vajin neper goje’?
Shume studime shkencore e kane pare kete teknike si nje terapi per higjiene orale te shendetshme. Shkencetaret mendojne se lipidet (yndyrat) qe kane vaji, i kapin bakteret dhe nuk i lene qe te ngjiten ne muret e kavitetit oral. Gjithashtu vepron si emulsifigator natyral qe pastron gojen. Disa nga perfitimet e kesaj teknike jane;
– forcon dhembet dhe gingivat
– parandalon kavitetet dhe gingivitis
– parandalon dhe largon frymemarrjen e keqe
– metode shume e mire holistike per gjakderdhjen nga mishi i dhembeve
– cliron dhimbjen e migrenes
– redukton inflamacionet e artritit
– ndihmon ne reduktimin e ekzemes
– ndihmon ne reduktimin e insomise etj.
Pra nuk ka vetem perfitime ne higjiene orale por ne ne aspekte te tjera shendetesore. Prandaj praktikuesit Ayurvedic e perdorin per shume probleme shendetsore.
Cfare vajerash mund te perdorim per te bere ‘Oil pulling’?
Mund te perdoret vaji i ullirit, vaji i susamit, kokosit dhe i lulediellit.
Perdorimi;
Merrni nje luge gjelle plot me nje nga keta vajera, vendoseni ne goje dhe rrotullojeni neper goje per 3-4 minuta cdo dite. Pastaj lani dhembet si zakonisht.
Kjo vlen edhe per femijet! /Mesimet e Dioles/

(Visited 195 times, 1 visits today)