Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pse duhet ta perdorim vajin e kokosit?

Pse duhet ta perdorim vajin e kokosit?

Pse duhet ta perdorim vajin e kokosit?

Vaji ose gjalpi i kokosit, siç quhet ndryshe është një produkt me shumë përdorime për bukurinë. Ai është një hidratues natyral perfekt, por jo vetëm.

Me poshte po ju paraqes nje liste te vogel se si mund ta perdorni vajin e kokosit

1. Zbutes/hidratant per lekuren. Thjesht merrni pak nga kutia dhe aplikojeni ne trup, fytyre dhe qafe.

2.Per pjesen e syve. Aplikojeni ne kete zone delikate qofte per te evituar qeskat poshte syve, rrathet, apo rudhat.

3.Elimionon acerimet pas depilimit

4. E perdorur pas rrojes apo depilimit ajo jo vetem do qetesoje lekuren por edhe do e ushqeje dhe do e mbaje te bute.

5.Deodorant – Ky vaj mund te perdoret si deodorant (anti-djerse) dhe akoma me efektiv nese perdoret me puder ose sode buke.

6.Per Floket. Si krem dhe ushqyes I thelle. Aplikojeni (nje luge vaji te tretur) ne gjatesin e flokut dhe rrenjet.

7.Si paste Dhembesh. Ka shume receta per kete, por perzierja e tij me sode buke eshte me e thjeshta. Raporti eshte 3 luge gjelle vaj kokosi me 4 luge gjelle sode buke. E shkrin pak vajin dhe e perzien me soden dhe gati per perdorim. Ne kete menyre do kesh me pak raste per te shkuar tek dentisti.

8.Per te pastruar fytyren nga kozmetika

9.Per buzet. Lyeni pak buzet me te per hidratim dhe mbrojtje,
10. Nese I perzien te treja do te kesh nje efekt super mbrojtes dhe ushqyes qofte per floket apo lekuren.

11.Mund te perdoret ne plazh ne raste djegiesh, per t’u mbrojtur nga rrezet e demshme, dhe s’do t’ja dije per nxehtesine, mund ta mbani me vete kudo.

12.Per smaliaturat. Eshte perfekt per lekura te demtuara. Me masazhe te rregullta, do te ndihmoje ne permiresimin e lekures.

13.Per bebet. Nese femija juaj ka acarime lekure ky eshte ideal
per ta qetesuar. Aplikoni direkt ne lekuren e tij cdo dite.

14.Skrab per trupin tuaj. Perzieni sheqer me vaj kokosi, nese deshironi mund te shtoni edhe nje vaj esencial. Aplikojeni ne tere trupin dhe pas dushit do te keni nje lekure super te bute.

15.Per sherim lekure. Nese keni djegie apo carje te lekures, aplikoni vaj koksi mbi te. Ajo do te krijoje nje shtrese kimike te holle mbrojtese e cila do te mbroje plagen nga pluhuri, bakteriet dhe viruset. Ajo shpejton procesin e sherimit dhe riparon indet e demtuara plus qe ka nje arome shume me te mire se ilacet farmaceutike. (Mbrojten dhe sherimin e plageve ne lekure e ben edhe Vaji i grurit te zi Nigella Sativa).

16.Probleme te lekures. Ndihmon ne sherimin e psoriazes, ekzemes, dermatitit.

17.Veshet e notarit. Perziej vaj hudhre me vaj kokosi dhe hidhni pak pika tek veshi, kjo vepron brenda nje ose dy ditesh.
Mbeshtet balancen kimike natyrale te lekures.

18.Zbut lekuren dhe ndihmon te qetesohen lekurat e thata e delikate.

19.Parandalon rudhat dhe probleme te tjera te moshes.
Siguron mbrojtje per lekuren nga rrezet e demshme Ultra Violet.

20.Ndihmon ne kontrollin e zbokthit.

VEREJTJE
Duhet te dini qe vaji I kokosit duhet te ruhet ne paketim qelqi, jo plastike, ne frigorifer sidomos ne vere. Ka nje arome karakteristike shume te mire dhe shkrin ne kontakt me lekuren.

Pershtati inf. Qendresa Paqarizi

(Visited 133 times, 1 visits today)