Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

PROVONI këtë recetë me dy përbërës para se të FLINI dhe kurrë s`do të zgjoheni të turbullt apo të lodhur

PROVONI këtë recetë me dy përbërës para se të FLINI dhe kurrë s`do të zgjoheni të turbullt apo të lodhur

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të bësh një gjumë të mirë natën, por vitet e fundit, sasia mesatare e gjumit që marrim ka qenë vazhdimisht në rënie. Në meshkuj dhe femra, sasia mesatare e gjumit në natë ka rënë nga 7-8 orë në 6-7 orë.
Ndërsa kjo nuk mund të duket si një ndryshim i madh për disa, ky përbën një ndryshim të madh në trupin tuaj. Gjatë ditës, trupi juaj është duke punuar shumë për të vazhduar me ditën tuaj dhe kërkon kohë të përshtatshme për të pushuar, shërohet dhe rimbushë për ta bërë atë përsëri.
Shumica e njerëzve mendojnë se mos të flesh një natë gjumë të mirë thjesht do të thotë që do të jesh pak i lodhur ditën tjetër, ndoshta pak i turbullt. Nuk është asgjë që një filxhan kafe nuk mund të rregullojë, apo jo? Kafja ndihmon, por ngarkimi me kafeinë është një zgjidhje e përkohshme dhe jo një rregullim i përhershëm.

Shëndeti dhe mungesa e gjumit
Mungesa e gjumit është gjithashtu një faktor në disa prej problemeve më serioze shëndetësore të njerëzve dhe mund të jetë shkaktar për sëmundje zemre. Studimet kanë zbuluar se njerëzit që kanë një gjumë të shkurtër, të cilat përcaktohen me më pak se 6 orë, janë në një rritje të rrezikut të sëmundjeve të zemrës.Një studim tjetër i ngjashëm zbuloi se mungesa e gjumit parashikoi një presion të lartë të gjakut. Për shumicën e njerëzve, trupi përdor kohën që ju jeni në gjumë për të ulur tensionin e gjakut, dhe me një gjumë më të shkurtër mund të mos ketë kohë të mjaftueshme për tu bërë.
Në vitin 2011, rishikimi i 15 studimeve mjekësore të Qendrës Evropiane të Zemrës, që përfshinte pothuajse 475,000 njerëz, zbuloi se njerëzit me cikle të gjumit të shkurtuar kishin një rritje prej 48% të rrezikut për të zhvilluar ose vdesin nga sëmundjet koronare të zemrës. Ata gjithashtu gjetën se këta njerëz ishin gjithashtu në 15% rrezik më të madh për zhvillimin ose vdekjen nga goditja.
Mjaft interesant, studimi gjithashtu zbuloi se gjumashët që flen mesatarisht nëntë ose më shumë orë në natë, gjithashtu treguan një rritje të rrezikut prej 38% në zhvillimin ose vdekjen nga sëmundjet koronare të zemrës dhe një rritje 65% të rrezikut të pash. Me gjumin, si me shumicën e gjërave, ekuilibri është gjëja më e rëndësishme.
Shpërqëndruesit e përditshëm
Bota në të cilën jetojmë sot nuk e bën më të lehtë për ne që të flemë një natë të qetë. Njerëzit raportojnë nivele më të larta të stresit të shkaktuara nga gjëra të tilla si puna, ngjarjet aktuale, situatat familjare dhe faktorë të tjerë që nuk kanë ndikuar në gjeneratat e kaluara. Ne po përdorim gjithnjë e më shumë teknologji që ndikon në ciklet tona të gjumit pa na e kuptuar.
Ka shumë ndihmesa të gjumit që mund të blihen në farmaci, por ato janë artificiale dhe mund të shkaktojnë varësi edhe me disa njerëz. Si gjithmonë, Nënë Natyra na ka dhënë një zgjidhje të natyrshme për këtë problem gjithnjë në rritje.

Zgjidhja e Gjumit
Kjo zgjidhje e thjeshtë, 2 përbërës është çelësi juaj për të gjetur një gjumë të mrekullueshëm të natës. Kjo do të ndihmojë trupin tuaj të relaksoheni dhe të përgatiten për të nesërmen në mëngjes.
Të gjitha që ju duhet është:
-5 lugë çaji mjaltë të papërpunuar organik
-1 lugë çaji të kripës rozë Himalaya
Mix këto dy përbërësit së bashku dhe ruajtur atë në një kavanoz qelqi. Ju mund të bëni sa më shumë që të doni, por një raport 5: 1 punon më mirë. Vetëm vendosni pak këtë përzierje nën gjuhën tuaj çdo natë para se të shkoni në gjumë dhe le të shpërndahet natyrshëm.
Kripë dhe mjaltë
Kripë deti Himalayan përmban më shumë se 80 minerale dhe elemente që trupi juaj ka nevojë për procese të ndryshme, duke ndihmuar trupin tuaj të shërohet nga dita. Mjalti përmban glukozë me ndihmesa në furnizimin e qelizave të trupit tonë me energji.
Ky kombinim i kripës dhe mjaltit punon për të rritur serotonin, duke na ndihmuar që të arrijmë në mënyrë të natyrshme duke na lejuar që të marrim sa më mirë gjumin. Pra, provoni këtë ndihmë natyrore të gjumit dhe pushoni lehtë duke e ditur se trupi juaj do të jetë gati për t’u përballur me ditën.

Burimi: /realfarmacy.com/
©gatuajshendetshem/përktheu m.c./

(Visited 378 times, 1 visits today)
Top