Domingo, 1/10/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Procesi gjyqësor “Monstra” sot me dyer të mbyllura

Procesi gjyqësor “Monstra” sot me dyer të mbyllura

procesi gjyqesor

Në Gjykatën Penale në Shkup sot ka vazhduar procesi gjyqësor për rastin “Monstra” lidhur me vrasjen e pesëfishtë në Smilkovc.
Procesi gjyqësor sot u zhvillua me dyer të mbyllura dhe pa praninë e gazetarëve, për shkak se janë dëgjuar transkriptet e bisedave të përgjuara telefonike të të akuzuarve në ditën kur ditën e 12 prillit kur ndodhi vrasja e pesëfishtë në Smilkovc të Shkupit. Trupi gjykues ka vlerësuar se bëhet fjalë për dëshmi sekrete dhe se nuk është e lejuar që seanca të zhvillohet me dyer të hapura.

Seanca e ardhshme është caktuar të zhvillohet më 25 mars, por nuk dihet vazhdimi i saj për shkak se në rast të ekstradimit të shpejt të dy të dyshuarëve kryesor për vrasjen e pesëfishtë Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq, që u arrestuan dy javë më parë nga policia e Kosovës në Prishtinë, sipas procedurave gjyqësore mund të fillojë proces i ri gjyqësor nga fillimi.

Autoritetet kosovare kanë shqiptuar masën e paraburgimit për dy të ndaluarit nga Maqedonia, ndërsa nuk janë dhënë hollësi për vendndodhjen e tyre dhe për afatet se kur do të realizohet ekstradimi.

Demiri dhe Ismailoviq bashkë me katër persona të tjerë nga Shkupi sipas aktakuzës së në ngritur nga organet hetimore maqedonase akuzohen se janë vrasësit kryesor të katër të rinjve maqedonas dhe një peshkatari në prillin e vitit 2012 pranë liqenit të Smilkovcit në periferi të Shkupit. Procesi gjyqësor lidhur me këtë rast është shtyer për 19 mars. Autoritetet kosovare tashmë po mbajnë në njërin nga burgjet hetimore dy të ndaluarit Demiri dhe Ismailoviq, duke i shqiptuar atyre masën e paraburgimit prej 30 ditëve. (INA)/kohaislame