Sábado, 24/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Primula veris-officinalis – L. (agulice,lulpranvere)

Primula veris-officinalis – L. (agulice,lulpranvere)

agulice 1

Primula veris-officinalis – L. (agulice,lulpranvere etj)

Dobitë kuruese

Anti-ngulç, anti-spasm, qetesues, nxites i urines, tretes i gelbazes, luftues i etheve dhe dhimbjeve te kokes, kunder infeksioneve te mushkrive, per problemet e tretjes, dhimbjet e kyçeve, gripin dhe kollen.

Perdorimi: i brendshem dhe i jashtem. Sot perdoret edhe ne farmaci dhe ne veterinari.

Pjeset qe perdoren: lulet, gjethet, rrenjet. Tharja behet ne hije.

Mënyra e përdorimit: Merret një lugë e vogël nga bima e tharë dhe e bluar dhe shtohet në një gotë ujë të vluar 200ml, mbulohet dhe lihet për 10-15 minuta, pastaj filtrohet dhe pihet para ngrënies, dy herë në ditë. Mund të ëmbëltohet me pak mjalt blete.

(Visited 1,076 times, 1 visits today)