Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pranvera ” Stina Hixhames”

Pranvera ” Stina Hixhames”

Pranvera ” Stina Hixhames”

“Gjaku ndërrohet në Stinen e Pranveres”

Me rritjen e temperaturave në stinen e Pranveres shumë prej nesh ndihen të lodhur, të përgjumur dhe në konfuzjon.
Një term të shpesh që kemi dëgjuar është se gjaku ndrrohet në stinen e Pranveres sa është e vërtetë!?
Duke pas parasysh që gjatë stinës së ftohtë të Dimrit, qarkullimi i gjakut ngadalësohet dhe bashkë me të edhe sekretimi i djersës, për të ulur humbjen e energjisë dhe për ruajtjen e temperaturës normale të trupit kurse me afrimin e Pranverës ndodh një ndryshim i madh në sistemin e qarkullimit të gjakut, shtohet qarkullimi i gjakut dhe sekretimi i djersës. Me këto reagime trupi ynë do të harxhojë më shumë oksigjen, duke pakësuar oksigjenin në tru, për këtë trupi ynë do të frenojë aktivitete mendore për të ulur harxhimin e oksigjenit dhe qarkullimin e gjakut në tru, si rezultet i kësaj shumë njerëz kan këto simptoma si: lodhje, plogéshti, probleme me gjumin, gjendje depresive, aritmi, anemi, mungesë e aprtitit, moskoncentrim, ushtim në vesh, dhimbe të kokes, marramendje etj.
Siq shifet gjallérimi i Pranveres na sjelle ndryshime të mëdha në organizem, gjatë késaj sezone lulëzojnë shumë bimë të cilat bëjnë pastrimin e gjakut nga toksinat që ndodhen në gjakë, zhvillohen dhe shumë antitrupa të cilët kan fuqi për të luftuar sëmundje të ndryshme duke rritur imunitetin e trupit, andaj aplikimi i hixhames në këtë sezonë forcon sistemin imunitar, ndihmon në qarkullimin e gjakut në organizëm, duke lehtësuar mungesën e oksigjenit në tru, pastron organizmin nga toksinat e grumbulluara gjatë dimrit të fjetur, ndihmon në tejkalimin e gjendjes depresive, stimulon qarkullimin e gjakut, stimulon aktivitetet mendore, lufton alergjitë të cilat janë shumë të shpeshta në Pranverë!
Pastaj kosumimi i qokollades së zezë, patateve, bananeve, mjaltes, sallatat me vaj ulliri dhe uthull molle, ecja në mëngjese të freskëta, larja e fytyres disa her në ditë me ujë të ftoht na lehtéson gjendjen e cekur më lartë!

Përgatiti: inf.Qendresa Paqarizi (Çertifikuar për Hixhame)

(Visited 285 times, 1 visits today)