Sábado, 24/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pranvera dhe hixhamja

Pranvera dhe hixhamja
hixhame e thate
Pranvera dhe hixhamja

Me rritjen e temperaturave ne pranvere shume prej nesh ndihen te lodhur, shpeshhere te pergjumur apo kan konfuzjon ky problem vije si rezultat i asaj qe gjate stines se dimrit qarkullimi i gjakut ngadalsohet dhe bashke me te edhe sekretimi i djerses per ta ulur humbje e energjis dhe per ta ruajtur temperaturen normale trupore, me ardhjen afrimin e Praveres shtohet qarkullomi i gjakut dhe sekretimi i djerses,me keto reagimi trupi yne do te hargjoj me shume oksigjen duke paksuar oksigjenin ne tru per kete edhe trupi yne do ti frenoj aktivitetet mendore per te ulur hargjimin e oksigjenit dhe qarkullimin e gjakut ne tru.
Problemet e organizmit te cilat keqesohen me shume gjate kesaj sitne jane:Mungesa e oksigjenit ne tru,”pergjumja ne pranvere”, anemia, crregulimet e frymemarrjes gjate gjumit,semundjet e zemres, sinjalet paralajmeruese per semundje mendore( depresjoni,krizat psiqike etj), agjergjia, semundjet e eneve te gjakut, migrenat, humbjet e oreksit etj
Gjate kesaj stine Temperaturat fillojnë të ngrihen, dhe trupi ynë, i cili përbëhet prej rreth 70% ujë, ka nevojë për lëngje. Hidratohuni sa më shumë me ujë, por mos harroni edhe frutat dhe perimet, të cilat janë të pasura me minerale dhe vitamina, duke na furnizuar kështu një burim të rëndësishëm Pastaj perdorimi i qumeshtit dhe prodhimeve te tij, qaji jeshil dhe ushqime te cilat jane te pasura me fibra.
Stina e pranverës i dedikohet më shumë kohës për t’u pastruar, eliminuar toksinat e akumuluara gjatë dimrit ndersa menyra me e mir per ta pastruar organizmin tone eshte praktikimi i hixhames ashtu si na ka rekomanduar Pejgamberi alejhi we selam i cili ka thene kush e bene hixhamen dy her ne vit eshte i mbrojtur nga semundjet e medhe te cilat e shkatrrojn organizmin.
Pra ndihmoni organizmit ne uljen e nivelit te sheqerit në gjak Favorizojeni ekuilibrin e florës bakteriale,Stimulojeni funksionin imunitar të trupit tuaj etj.
Pergatiti inf Qendresa Paqarizi

 

(Visited 103 times, 1 visits today)