Terça-feira, 5/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pozicioni qe nuk duhet te flejne nenat shtatzen

Pozicioni qe nuk duhet te flejne nenat shtatzen

Për mamat e ardhshme, ja pozicioni i duhur i gjumit gjatë shtatëzanisë?
Fatkeqësisht, pozicioni i gjumit që preferoni, mund të mos funksionojë më për ju, ndërsa jeni shtatzënë. Me ndihmën e një hulumtimi, është zbuluar se ka disa pozicione fjetjeje të cilat duhet të provoni, pasi ato mund të jenë shumë të dobishme për ju.

Kur një grua është shtatzënë, disa nga gjërat që mund të shkaktojnë siklet gjatë gjumit janë rritja e madhësisë së barkut, disa dhimbje prapa, dispepsi, dhe gulçime.
Pozicioni më i mirë i gjumit i cili është rekomanduar nga mjekët është pozicioni SOS (gjumi në krah). Ky pozicion do të jetë edhe më i rehatshëm nëse përpiqesh të flesh në anën e majtë, sepse ndoshta do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe ushqyesve të tjerë që do të arrijnë edhe placentën dhe foshnjën. Ndërsa jeni në këtë pozicion, duhet të provoni të përkulni gjunjët dhe të mbani një jastëk në mes të këmbëve. Nëse keni dhimbje shpine, atëherë duhet patjetër të provoni të përdorni pozicionin SOS, si dhe të vendosni një jastëk nën barkun tuaj dhe një tjetër midis këmbëve tuaja.

Në rast se përjetoni disa probleme të dispepsi gjatë periudhës së natës, duhet të mbështetni pjesën e sipërme të trupit duke mbajtur një jastëk. Për problemet me frymëmarrjen, përpiquni të qëndroni në anë, ose mund të përdorni gjithashtu një jastëk ose mbështetje. Nuk do të jetë e mundur që ju të qëndroni në një pozicion gjatë gjithë natës, kështu që një rotacion i pozicioneve pas një kohe do të jetë mjaft i mirë.

Pozicioni i parë që duhet të shmanget gjatë shtatzënisë është duke fjetur në shpinë, pasi duke fjetur në këtë pozicion mund të çojë në disa probleme të tilla si dhimbje koke, probleme të frymëmarrjes, dispepsi, hemorroide, presion të ulët të gjakut dhe madje probleme me qarkullimin e gjakut në zemër dhe fetus. Pozicioni i dytë që gratë shtatzëna duhet të shmangin, është duke fjetur në stomak, sepse me kalimin e ditëve gjatë kohës së shtatzënisë, barku kalon nëpër ndryshime të ndryshme fizike

Burimi: myhealthyfuture
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 585 times, 1 visits today)