Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Policia egjiptiane shpërndanë tubimet pro-Mursi

Policia egjiptiane shpërndanë tubimet pro-Mursi

egjipt

Policia egjiptiane të premten ka shpërndarë disa tubime të organizuara nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar Muhamed Mursi në bazë të legjislacionit të sapomiratuar që synon të “rregullojë” protestat në rrugë.

Forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit pro – Mursi në Haram Street në Giza, ndërsa ka pasur raporte për viktima. Një numër i protestuesve u arrestuan nga policia. Në qytetet Delta Nil dhe Damieta, katër protestues u plagosën nga plumbat qorr.

Protesta e së premtes u thirr nga Aleanca Kombëtare për Mbrojtjen e legjitimitetit, blloku kryesor pro Mursit.

Një ligj i miratuar kohët e fundit u jep të drejtë forcave të sigurimit të refuzojnë lejet për protesta, dhe të ndalojnë çdo tubim pa leje ku mbledhen më shumë se 10 persona. Sipas ligjit , shkelësit ose do të gjobiten ose do të burgosen – ndëshkime këto që provokuan zemërim nga ana e shumë politikanëve dhe aktivistëve egjiptian të cilët thonë se legjislacioni i jep policisë të drejtë për të ndalur protestën popullore. /mesazhi/