Terça-feira, 10/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pluhur më i fortë se soda e bukës: Ndalon të gjitha dhimbjet për 2 minuta, mund ta shëroje tërë trupin!

Pluhur më i fortë se soda e bukës: Ndalon të gjitha dhimbjet për 2 minuta, mund ta shëroje tërë trupin!

Problemi më i zakonshëm në fillim të verës është dhimbja në muskujt dhe nyjet, të shkaktuara nga rritja e aktivitetit dhe lëkura e thatë për shkak të djersitjes dhe ndikimit të rrezeve UV.

Ne ju rekomandojmë që të provoni një nga zgjidhjet më të mira – krem i magnezit shtëpiak ose vaj magnez, i cili mund të zgjidhë të gjitha këto probleme në të njëjtën kohë!

Siç e dini, magnezi është një mineral kyç në trupin e njeriut, i cili ka rëndësinë e nevojshme për të gjitha qelizat në trup, nëse ato funksionojnë, shkruan HealthyDefiniton.

Madje 300 procese kimike në trup kërkojnë praninë e magnezit, që do të thotë se ne duhet të konsumojnë një sasi të mjaftueshme çdo ditë.

Kloruri i magnezit i kristalizuar nxirret kryesisht nga uji i detit, nga ai vjen shija e tij e hidhur, rezulton shumё thithës i lartё i lagështirës sё ajrit dhe shkrihet lehtё nё ujё

Këto janë disa nga funksionet e magnezit në trup:
– Përmirëson shëndetin e kockave
– Rregullon nivelin e energjisë
– Përshpejton thithjen e vitaminës D nga dielli
– Përshpejton shërimin e plagëve
– Heq inflamacionin
– Redukton rrezikun e diabetit

Megjithatë, edhe pse shumë e rëndësishme, për shkak të dietës së gabuar, shumë njerëz nuk e konsumojnë mjaftueshëm magnez. Përveç dietës, ekziston një mënyrë tjetër për të sjellë magnezin në trup, nëpërmjet lëkurës. Me këtë metodë, me siguri do të përmbushni dozën e rekomanduar ditore (280-300 mg për gratë dhe 270-400 mg burrat), dhe për këtë ju duhet vetëm ujë i vluar dhe klorur magnezi.

Dr. Norman Shelley, një specialist amerikan në mjekësinë holistike, kreu një studim, me të cilën të gjithë pjesëmarrësit aplikuan çdo ditë locion me lëng klori të magnezit në lëkurë.

Pas vetëm katër javëve, 75 përqind e pjesëmarrësve kishin një nivel më të lartë të magnezit në trup!

Kjo është receta për lyerjen e magnezit shtëpiak
Përbërësit: 3 lugë ujë të vluar, gjysmë filxhan klorur magnez
Përgatitja dhe zbatimi: Të gjitha që duhet të bëni është përzierja e ujit me këtë pluhur të fuqishëm dhe aplikoni atë në lëkurë! Me ndihmën e këtij kremi ju mund të heqni qafe dhimbjen në kockat dhe muskujt – vetëm masazho me kremin në pikat e sëmura dhe prisni 2-3 minuta.

Ju do të jeni të habitur nga rezultati!

Ju mund të përdorni të njëjtën përzierje për kujdesin e rregullt të trupit, në vend të kremrave standarde të mbushura me kimikate, vetëm shtoni në këtë përzierje gjalpë shea.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/

(Visited 1,071 times, 2 visits today)
Top