Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Pjeshka

Pjeshka
pjeshka a

Për qëllime mjekësore përdoren gjethet, lulet, frutat dhe farat e pjeshkës.
Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë acid cianhidrik.
Ato kanë vlera të larta ushqysese dhe kuruese.
Përmbajnë rreth 10 % sheqer, acide organike, pektinë, vitaminë C dhe R me shumicë, sasi të pakta provitamine A, vitaminë B1, B2, PP, kripëra minerale, lëndë aromatike, etj.
Pjeshka këshillohet të përdoret gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë sepse krijon një lëkurë të shëndetshme të fëmijës dhe në zhvillimin e tij, lulet e thara e të kthyera në formë pluhuri rekomandohen kundër kollit, dhimbjeve të barkut, kundër hemorragjive dhe hemorroideve.
Gjithashtu, në formë gargare përdoren për kurimin e bajameve dhe mishit të dhëmbëve që është acaruar.
Lëngu i frutave me thelpinj të pjeshkës përdoret kundër sëmundjeve të zorrëve dhe të stomakut.