Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Pisha (sythe)

Pisha (sythe)

559624_743065245763425_5292453914864644897_nPisha(sythe) (Pini turiones ne latinisht).

Ne mjeksi perdoret me shume pisha hartina(Pinus sylvestris)ssidomos sythet e thara te saj.

Vetite e pishes

Sythet e saj permbajne esence(te pasur me pinene),rreshire tanine vitamine c, k karotine glukozide etj.Ne saj te kesaj permbajtje,droga perdoret si zbutese e pezmatimit te rrugeve te frymemarrjes.(kolle bronkit etj).Perdoret si diuretik.

Pergatitja:Nje luge kafeje me sythe hidhen ne nje ene ku shtohet nje gote me uje qe zien ena mbulohet me kapak lihet per 15 min permbajtja kullohet dhe pihet 2 deri 3 doza te ngrohta gjate dites.Perdoret per ftohje grip bajame te qelbezuara reumatizem sinozit ftohje kolle gelbaze etj, ndersa rreshira e saj perdoret per mbylljen e plageve te qelbezuara, kallo etj.