Quarta-feira’, 18/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pini nga një filxhan esëll për tre javë, do habiteni me atë që i bën ky çaj trupit tuaj

Pini nga një filxhan esëll për tre javë, do habiteni me atë që i bën ky çaj trupit tuaj

Çaji i përgatitur në kushte shtëpia me xhinxher, është ndër më të shijshmit, pikant në masën e duhur por që ndihmon për të humbur peshë.

Xhinxheri aktivizon metabolizmin, por largon edhe këputjen që shkaktohet nga luhatjet e temperaturës.

Përdorimi i tij është gjithnjë e më i përdorur që nga Azia prej nga ka origjinën, në Afrikë dhe tashmë edhe në Romë.

Xhinxheri favorizon humbjen e peshës në një mijë mënyra, redukton inflamacionin, duke e bërë aparatin tonë tretës më të ndjeshëm ndaj glukozës. Gjithashtu është i pasur me serotoninë, një neurotransmetues i cili është në gjendje që të kontrollojë urinë.

Për përgatitjen e çajit me xhinxher, qëroni kërcellin e tij dhe priteni në 5-6 copa të vogla, për shkak se është i fortë dhe pikantë, shkruan noa.al.

Vijeni të zieje dhe më pas lëreni të ftohet për 10 minuta. Më tej mund ta pini lirisht, duke i shtuar një filxhani një lugë mjaltë. Për të humbur peshë, këtë çaj duhet ta pini çdo mëngjes esëll për tre javë. /a.y/noa.al

(Visited 1,930 times, 1 visits today)