Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pijet me sheqer të rrezikshme

Pijet me sheqer të rrezikshme

Sipas një studimi të fundit të kryer nga shkencëtarët amerikanë, pijet me sheqer janë mjaft të rrezikshme për kancerin në gji. Për të arritur në këtë përfundim, ata janë marrë duke analizuar disa minj dhe përfundimet ishin ato të pritshmet.

Sipas tyre, nivelet e larta të sheqerit të gjetura në pijet e gazuara dhe në ushqime si keçapi, mund të shkaktojnë kancerin në gji. Shkencëtarët amerikanë ushqyen disa minj me dietë perëndimore dhe pretendojnë se gjetën nivele të rritura të shansit për zhvillimin e tumorit në gji dhe një mundësi më të madhe që kanceri të shpërndahet edhe në mushkëri.

Për studimin e tyre ata morën disa minj, të cilët i ushqyen me sukrozë, një përbërës që shtohet në pijet e gazuara dhe në lëngje gjithashtu edhe në mishin e përpunuar dhe keçapin. Shkencëtarët gjetën nivele të rritura të shansit për zhvillimin e tumorit në gji dhe një mundësi më të madhe që kanceri të shpërndahet edhe në mushkëri. Po sipas studimit në fjalë, minjtë të cilëve iu dha dieta pa sheqer, treguan se kishin më pak gjasa për të zhvilluar kancer.

(Visited 178 times, 1 visits today)
Top