Segunda-feira, 27/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

PIJA ÇUDIBËRËSE ME KURKUMË (turmenik)

PIJA ÇUDIBËRËSE ME KURKUMË (turmenik)

tumerik shafran
Curcuma longa (kurkuma-turmeniku)

PIJA ÇUDIBËRËSE ME KURKUMË (turmenik)

,,Qumështi i Artë” është një pije e shëndetshme, të mirat e së cilës janë të pafundme. Është mirë të pihet cdo në mëgjes.

Përbërësi kryesor në këtë recetë është kurkuma e cili ka veti antioksidante, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene. I kombinuar me piper vetit e kurkumës rriten në mënyrë të konsiderueshme.

Dobitë të tjera:
Forcon sistemin imunitar
Anti – kancerogjen
Ndihmon tretjen e ushqimit
Pastron mëlçinë
Rregullon metabolizmin
Normalizon tensionin e lartë të gjakut
Përmirëson shëndetin e trurit dhe forcon kujtesën
Efektive në probleme të ndryshme të lëkurës
Zvogëlon trigliceridet
Antioksidant, antiseptik, analgjetik etj.

Si përgatitet ‘Qumështi i Artë’?

Përbërësit (1 person):
200ml qumësht (mundë jetë qumësht bajame, kokosi, etj).
1/2 lugë (gjelle) kurkumë pluhur
1/2 lugë (e vogël) piper pluhur
1 lugë (gjelle) mjaltë
1/2 lugë (gjelle) vaj kokosi ose ulliri
1/4 lugë (gjelle) kanellë pluhur

Përgatitja:
Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare. Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim. Kullojeni, shtoni mjaltin dhe shijojeni.

“Qumështi i Artë” pihet 40 ditë dhe kura mundë të përsëtet dy herë në vit.

(Visited 1,600 times, 1 visits today)