Quinta-feira, 4/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përzirja e mjaltit me xhenxhifil – Mrekulli shëndetësore

Përzirja e mjaltit me xhenxhifil – Mrekulli shëndetësore

Xhenxhifili ka kohë që është njohur si një ushqim shum i shëndetshëm. Edhe shkenctarisht është treguar që ofron shumë përfitime shëndetsore. Ka efekt anti-kancerogjen.
Për më shumë se dy mijë vjet në mjeksinë kineze është përdorur në fryerjen e barkut,kollitje, vjellje dieare (barkqitje),dhe në reumatizëm .
Forcon imunitetin.xhenxhifili po ashtu përdoret edhe në problemet gastrointesinale të buta
si gazra apo ulcere. Përveq kësaj,kësaj xhenxhifili është burimi i kaliumit
magnezit, bakërit, dhe i vitaminës B6.hulumtimet bashkëhore shkencore tregojnë efekte antioksidant të xhenxhifilit duke treguar efekte edhe
anti-enflamatuare.
Përzirja e mjaltit me xhenxhifil :
Përzirjae mjaltit me xhenxhifil rrit efektin e tretjes së supstancave aktive të xhenxhifilit në organizëm .
Përzirje mjalt-xhanxhifil,përdoret në:
Problemet e frymëmarrjes(kollitje,ftohje, dhimbje të fytit ,grip rrjedhja e hundës ),
Astma
në këto sëmundje tregon efekte shum efikase ..
Përzierja mjalt-xhnxhifil e ulë enflamacionin, e qetëson dhimbjet e migrenës dhe krampet menstruale.
Mënyra e përdorimit shkencor;
Një lugë e mesme e tretur në gjysmë gote ujë ose qumsht.Një here në ditë 15 minuta para mëngjesit . Në rast të ftohjes te përdoret edhe në mbrëmje 30 minta para gjumit. 

(Visited 254 times, 1 visits today)
Top