Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përzieni këto 2 produkte së bashku për të kuruar një sërë problemesh shëndetësore!

Përzieni këto 2 produkte së bashku për të kuruar një sërë problemesh shëndetësore!

Problemet e ndryshme shëndetësore mund të kalojne nepermjet dy përbërësve të thjeshtë:mjalti dhe kanella.
Mjalti ofron një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore:
Për shkak të pasurive anti-inflamatore, ai ndihmon në uljen e simptomave të alergjisë.
Falë përmbajtjes së lartë të karbohidrateve, ai është një burim i madh i energjisë së sheqerit te paperpunuar. Fruktoza dhe glukoza hyjnë shpejt në gjak, gjë që jep një nxitje të menjëhershme të energjisë.
Mjalti përmban antioksidantë që ushqejnë qelizat e trurit dhe përmirësojnë kujtesën.
Ai mbron fytin,e mban të qetë dhe zbut kollitjen.
Mjalti rrit nivelin e insulinës, që liron serotonin neurotransmetues. Rrjedhimisht, trupi e kthen atë në melatonin, një kimik që promovon nje gjumë më të mirë.
Për shkak të vetive të tij antibiotike natyrore, mjalti ndihmon në trajtimin e djegieve dhe plagëve.
Mjalti ndihmon në rikthimin e lagështirës së gjithë trupit.
Për shkak të vetive antibakteriale dhe antioksiduese, mjalti rrit sistemin imunitar në një mënyrë të natyrshme.

Përfitimet e kanellës
Kanella është një aromë popullore e cila ofron përfitime të panumërta. Këtu janë disa prej tyre:

Kanella është e mbushur me antioksidantë shumë të fuqishëm polifenol.
Përmbajtja antioksiduese në kanellë siguron efekte anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes.
Kanella është në gjendje të përmirësojë faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës, të tilla si presioni i gjakut, trigliceridi dhe kolesteroli.
Është treguar shkencërisht se kanella rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës.
Kanellata redukton nivelet e sheqerit në gjak duke pasur një efekt të fuqishëm anti-diabetik në 1-6 gramë në ditë.
Falë vetive antibakteriale dhe antifungale, zvogëlon infeksionet dhe lufton frymën e keqe dhe prishjen e dhëmbëve.

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe kanellës te kombinuara se bashku:

Redukton gazirat dhe fryrjen
Ndihmon tretjen
Ndihmon në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak
Reduktues i lodhjes
Minimizon dhimbjen
Redukton humbjen e flokëve
Redukton kolesterolin e keq
Redukton infeksionet e lëkurës
Ndihmon ne humbje peshe
Lehtëson dhimbjet e stomakut
Lufton prishjen e dhëmbëve
Ndihmon në mbajtjen e një zemre të shëndetshme
Ju mund të merrni këtë përzierje në mënyra të ndryshme, nga shtimi i përbërësve në cajra ose smoothies.

Receta1.Shto një lugë çaji kanelle dhe dy lugë çaji mjalte në një filxhan çaj. Pini gjysmën në mëngjes dhe gjysmen tjetër në mbrëmje.

Receta2.Përzieni një lugë çaji kanelle, një lugë mjaltë dhe një lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër në një tas të vogël.

Burimi: /healthylifebyte.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 276 times, 1 visits today)
Top