Segunda-feira, 23/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përziejini këta elementë me njëri-tjetrin, dhe i thoni lamtumirë kësaj sëmundje

Përziejini këta elementë me njëri-tjetrin, dhe i thoni lamtumirë kësaj sëmundje

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinën moderne.

Kjo recetë e lashtë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin e zemrës.

Është një recetë e thjeshtë që mund ta pergatisni shumë lehtë në shtëpi dhe nuk ka efekte anësore.

Përbërësit

1 litër ujë i filtruar

3 limonë organikë të madhësisë së mesme

36 thelpinj hurdhra

Përgatitja

Qërojini huedhrat dhe prijeni në copë të mëdha, më pas pastroni limonët dhe vendosni ata të qëndrojnë në ujë me pak sodë buke në ujë për një orë dhe më pas hiqini nga uji limonët dhe prijini në copa.

Në të njëjtën kohë nxehni sasinë e ujit dhe më pas shtoni copat e prera paraprakisht të limonit dhe hudhrës në ujin e nxehtë.

Vendosni më pas sërish në zjarr dhe lërini të zjejnë në temperaturë të ulët por mos e lrjoni ujin të vlojë.

Përzierjen lëreni të të ziejë për 15 minuta dhe më pas vendoseni në frigorifer për gjithë natën.

Përdorimi

Kullojeni lëngun e përftuar nga përzierja dhe pini tre herë në ditë para buke nga 50 ml.kuzhinashqiptare.com

(Visited 308 times, 1 visits today)