Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Personat te cilet vuajn nga ulcerat

Personat te cilet vuajn nga ulcerat

Plantago major - Groblad
Plantago major (gjethedelli madhor)

Personat te cilet vuajn nga ulcerat (i thati) ne stomak dhe duodenale ju rekomandohet ky ilac.

500gr flete te fresketa te gjethedellit pastrohen gje bluhen ose grihen mire.Fletat e bluara dhe lengu i tyre perzihen me 1 kg mjalte dhe 50gr propolis (rreshire blete) te imtesuar.Perberja perzihet me luge druri ose plastike dhe lihet te qendrij ashtu per tre dite.Pas tre ditesh ilaqi munde te perdoret 3x ne dite 10 min para ushqimit nga nje luge supe (luga duhet te jet e drurit ose e plastikes per ti ikur oksidimit)
Ky ilaq ndihmon edhe te semuret nga organet e frymemarrjes,bronkitit dhe pezmatimit te mushkerive si dhe duhanpiresve.