Sábado, 22/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

PERFITIMET SHENDETESORE TE AGJERIMIT

PERFITIMET SHENDETESORE TE AGJERIMIT

PERFITIMET SHENDETESORE TE AGJERIMIT:

– Agjerimi permireson nivelin e yndyres ne gjak
Një studim i kryer në vitin 1997 ka treguar se agjërimi ul nivelet e “LDL” low density lipoproteine (kolesteroli i keq), prej 8 për qind, ul nivelet te triglicerideve me 30 për qind dhe rrit “HDL” (high density lipoprotein) apo kolesteroli i mire me 14.3 për qind duke mbrojtur keshtu zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare.
– Agjërimi ndihmon ne humbjen e peshes
Agjërimi mund të jetë një mënyrë e sigurt për të humbur peshë. Shumë studime kanë treguar se agjërimi i kontrolluar ne ore te caktuar, i lejon trupit te djeg nëpër qeliza yndyrën në mënyrë më efikase se sa nje diete e rregullt.
– Agjërimi përmirëson ndjeshmerine kundrejt Insulinës
Agjërimi ka treguar të ketë një efekt pozitiv mbi ndjeshmërinë e insulinës, duke e lejuar që të tolerojë me mire karbohidratet (sheqernat). Një studim tregoi se pas periudhave të agjërimit, insulina bëhet më efektive në qelizat e trupit tone.
– Agjërimi përshpejton metabolizmin
Agjërimi i jep sistemit tuaj të tretjes një pushim dhe kjo mund të aktivizoje metabolizmin tuaj për të djegur me shume kalori. Nëse tretja juaj është e dobet, kjo mund të ndikojë në aftësinë tuaj për të tretur me mire ushqimin dhe per te djegur me mire dhjamin. Agjërimi mund të rregullojnë tretjen dhe të promovoje mirefunksionimin e shëndetshem ne zorrë duke përmirësuar funksionin tuaj metabolik.
– Agjërimi promovon jetëgjatësi
Besoni apo jo, sa me pak te hani, sa më gjatë do të jetoni. Studimet kanë treguar se jetëgjatësia e njerëzve në kultura të ndryshme eshte rritur për shkak të dietave te tyre. Megjithatë, ne nuk kemi nevojë për të jetuar në mesin e një komuniteti të huaj për të korrur përfitimet e agjërimit. Një nga efektet kryesore të plakjes është një metabolizmi i ngadalshëm. Sa më pak që ju hani, aq më pak do te mundohet sistemi juaj i tretjes.
– Agjërimi përmirëson urinë e vertete tuajen
Ju mendoni se mund të përjetoni uri të vërtetë në qoftë se ju hani një vakt çdo 3-4 orë? Sigurisht ju nuk mundeni. Në fakt, të përjetoni natyrën e vërtetë të urisë, kjo do të thote te mos hani gjë nga 12 deri edhe 24 orë.
Agjërimi ndihmon në rregullimin e hormoneve në trupin tuaj në mënyrë që ju të përjetoni urine e vërtetë.
Agjërimi eshte si një buton reset, per te rregulluar hormonet tuaja ne menyre qe ato ‘te kuptojne’ urine e vertete.
– Agjërimi përmirëson modelet tuaja të te ngrenit
Agjërimi mund të jetë një praktikë e dobishme për ata që vuajnë me çrregullimet e të ngrenit dhe për ata që e kane të vështirë për të krijuar një model të saktë të ngrenit për shkak të punës dhe prioriteteve te tjera.
– Agjërimi përmirëson funksionin e trurit tuaj
Agjërimi ka treguar që përmirësojne funksionin e trurit, sepse ajo nxit prodhimin e një proteine të quajtur brain-derived neurotrophic factor (BDNF.)
BDNF aktivizon qelizat embrionale të trurit për t’i kthyer në neurone te reja dhe shkakton kimikate të tjera të shumta që promovojnë shëndetin nervor. Kjo proteinë gjithashtu mbron qelizat e trurit nga ndryshimet e shoqëruara me Alzheimer dhe sëmundjen e Parkinsonit.
– Agjërimi përmirëson sistemin tuaj imunitar
Agjërimi përmirëson sistemin imunitar, sepse redukton demet nga radikalet e lira, rregullon kushtet inflamatore në trup dhe parandalon formimin e qelizave kancerogjene.
Në natyrë, kur kafshët sëmuren, e kane ‘të ndaluar’ të hane dhe në vend të kesaj, duhet te përqëndrohen tek pushimi. Ky është një instinkt primitiv për të reduktuar stresin në sistemin e tyre të brendshem në mënyrë që trupi i tyre te mund të luftoje infeksionin. Ne njerëzit janë të vetmit lloje që shohim për ushqim, kur jemi të sëmurë, madje edhe kur ne nuk kemi nevojë për atë.
– Agjërimi kontribuon në Vetë-Iluminizmit
Agjërimi ka ndihmuar shumë njerëz të ndihen më të lidhur me jetën e gjatë praktikave te leximit, meditimit apo arteve te tjera pa ushqim në sistemin e tretjes. Kjo bën vend për më shumë energji në trup.
Agjërimi na lejon të ndihemi më mirë si psiqikisht dhe fizikisht. Me një trup të lehtë dhe një mendje të qartë, ne bëhemi më të vetëdijshëm dhe mirënjohës për gjërat rreth nesh.
– Agjërimi ndihmon të pastruar lëkurën dhe për të parandaluar aknet
Agjërimi mund të ndihmojë per të pastruar lëkurën, sepse është në gjendje të përqëndrohet energjitë e saj rigjeneruese.
Kjo ndihmon trupin per të pastruar toksinat dhe per te rregulluar funksionimin e organeve të tjera të trupit si mëlçia, veshka dhe pjesë të tjera.

(Visited 55 times, 1 visits today)
Top